Osmanlı-Arjantin ilişkileri (1840-1918)
The Ottoman-Argentina relations (1840-1918)
- Tez No: 339305
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
19. ve 20. asırların dünyasındaki siyasi durum dünya arenasındaki politik ve ekonomik açıdan güçlenmiş büyük devletlerin yanında mevcudiyetlerini sürdüren diğer hükümetlerin -beklide ilginç- durumuyla özetlenebilir. Çünkü bahse konu dönem dünyada sömürgecilik çağı olarak geçmektedir. Bu bağlamda Arjantinde 19. yüzyılda özellikle Güney Amerika?da geniş sömürge sahasına sahip olan İspanyadan bağımsızlığını kazanmış genç bir devlet olarak dünya arenasına çıkmıştır. Arjantin, bağımsızlığıyla beraber her bağımsız devlette olduğu gibi diğer devletlerle uluslararası platformda her türlü münasebetini kurmaya çalışmıştır. Bu doğrultuda ilk sırada ve doğal olarak, kendi komşuları olan diğer Latin Amerika devletleriyle ilişkileri yoğunluk kazanmış, sonrasında da ülkesindeki henüz nerdeyse hiç temeli atılmamış endüstri ve ticaret alanlarında, işine yarayacak kapitalist düşünce yapısına sahip Avrupalıları ve uçsuz bucaksız tarım arazisini işleyecek, ziraatçılıktan anlayan Ortadoğuluları ülkesine davet etmiştir. İşte Osmanlı-Arjantin ilişkilerinin başlangıcı da bu davetle olmuştur. 19. ve 20. yüzyıllarda Osmanlı Devletinden Arjantine çalışmak için yüzbinlerce insan göç etmiştir. Buna mukabil Arjantinden de Osmanlı topraklarına göç olduysa da bu asla kıyaslanabilecek düzeyde değildir. Çünkü Osmanlılar Arjantin'e hayatlarını kazanmak için giderken, Arjantinlilerin Osmanlıya gelişi, sadece iki ülke arasındaki resmi ilişkileri yürütecek konsolosluk çalışanları ve birkaç Arjantinliden (ajanlar, öğrenciler ya da misyonerler gibi) ibaret olmuştur. Çalışmamızda bahsi geçen dönemde Osmanlı İmparatorluğu ile ona göre çok uzaklarda bulunan ve istiklalini yeni kazanmış bir devlet olan Arjantin Cumhuriyeti arasındaki sosyal, siyasi, ekonomik, kültürel ve benzeri her türlü ilişkiye mümkün olduğunca ışık tutulmaya çalışılmıştır. Dönemde yaşanan bazen dostane bazen de kritik ve de trajik olaylar tespit edilerek iki devlet arasındaki tarihi ilişkilere bir perde aralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The political situation in the world of the 19th and 20th centuries could be summarized the ? possibly interesting situation of the other governments besides the big countries politically and economically strong in the world arena. The reason is that the period in question is considered as the era of colonialism in the world. Within this context, Argentina went on the world arena as a young country, having earned its independence from Spain that had a wide colonial area, especially in South America in the 19th century. Along with its independence, as with every independent country, Argentina tried to establish all kinds of relations with other countries on international platforms. Accordingly, naturally the relations with other Latin American countries that were its neighbors gained prominence primarily and next they invited the Europeans, who had a capitalistic mentality for their benefit in the areas of industry and trade, which were almost not established at all, and then the Middle Eastern countries, which would cultivate their vast agricultural land and who knew about agriculture, to their country. The beginning of the relations between the Ottomans and Argentina was this invitation. In the 19th and 20th centuries hundreds of thousands of people migrated to work in Argentina from the Ottoman Empire. There was also some migration from Argentina to the land of the Ottomans, but this was never at a level to be compared with the former. The reason was the Ottomans were going to Argentina to earn their living, but the Argentineans who came to the Ottoman Empire were only the consulate officials to execute the official relations between the two countries and a few other Argentineans (agents, students or missionaries). In our study called, it has been attempted to shed light as much as possible on the social, political, economic, cultural and all other relations in the era in question between the Ottoman Empire and the Republic of Argentina, which is very far from the Empire and which was a country having gained their independence a short time ago. The events experienced in the mentioned period that were sometimes friendly and sometimes critical and tragic were determined and a lid was taken off regarding the historical relations between the two countries.