Mütareke döneminde Mustafa Kemal'in İstanbul'daki faaliyetleri ve Anadolu'da görevlendirilmesi
.
- Tez No: 339304
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SEYDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Mustafa Kemalin Anadoluda görevlendirilmesi Türkiye tarihi için önemli dönüm noktalarından birisi oldu. Bu görevlendirmeyle Anadoluda yeni bir lider ve yeni bir devletin ortaya çıkışıyla ilgili yol açılmış oluyordu. Dolayısıyla biz tezimizde Mustafa Kemalin Anadoluya geçişine kadar bu görevlendirmeyle alakalı süreci ve olgunlaştırıcı sebepleri ortaya koymaya çalıştık. I. Dünya savaşıyla başlayan bu süreç; savaşı başlatanların başarısızlıkları, Mustafa Kemalin savaş sırasındaki ve özellikle Çanakkaledeki başarısı, Vahdeddinle olan ilişkisi, savaş sonrası mütarekeye karşı yaklaşımı ve kriz dönemi olarak geçen mütareke dönemindeki stratejilerini ortaya koyduk. Bu gelişmeler gösteriyor ki Mustafa Kemalin yeni bir stratejiyle Anadoluya gönderilmesine yol açtı.
Özet (Çeviri)
The appointment of Mustafa Kemal in Anatolia has become one of the turning points in Turkish History. Due to this appointment, a new path will be opened for the occurrence of new leader as well as the new state. Within this context, in this thesis, we tried to point out the processes and the maturing reasons that are concerned with the appointment of Mustafa Kemal till his movement to Anatolia. This Process that initiated with World War I, the failures of the initiators of the war, the successes of Mustafa Kemal during the war and particularly in Çanakkale, his relationship with Vahdeddin, his approach against armistice, and the process of armistice that was revealed as the term of crisis was also pointed out in the study. All these developments bring about the fact that Mustafa Kemal was sent to Anatolia with a new strategy.