Gerede ilçesi'nin coğrafyası
The geography of Gerede district
  1. Tez No: 339357
  2. Yazar: KÜBRA ERHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA KODAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 446
Özet
Karadeniz Bölgesinin Batı Karadeniz Bölümünde yer alan Gerede, idari bakımdan bağlı olduğu Bolu İlinin dördüncü büyük ilçesi olup, ilin doğusunda yer almaktadır. İlçe kuzeyde Karabük, doğuda Çankırı ve güneyde Ankara İlleri ile komşudur. Araştırma sahasında morfolojik birimlerin genel doğrultusu güneybatı-kuzeydoğu yönlü olup, kuzey, güney ve güneydoğusunda ilçenin başlıca yükseltileri uzanmaktadır. Bu yükseltiler arasında morfolojik birimlerin doğrultusu ile uyumlu düz ve hafif dalgalı sahalar yerleşmelerin geliştiği alanı oluşturmaktadır. Jeolojik yapısı itibariyle ilçenin büyük kısmında volkanik oluşumlar yaygındır. Sahanın en önemli yapısal unsuru, ilçeyi doğu-batı doğrultusunda kat eden Kuzey Anadolu Fayı?dır. Karadeniz Bölgesi dâhilinde ve İç Anadolu Bölgesi sınırında yer alan Gerede, her iki bölgenin de iklim özelliklerini taşıması dolayısı ile geçiş iklimine sahip bir yöredir. Yıllık ortalama sıcaklıklar 7,5 ºC ve yıllık yağış miktarı 648,9 mmdir. Filyos Çayı Havzasında yer alan çalışma sahasının en önemli akarsuyu Ulusu (Gerede) Çayıdır. Doğal bitki örtüsünü ormanın oluşturduğu sahada, yerleşmeye açılan alanlar antropojen step karakteri göstermektedir. İlçe genelinde kireçsiz kahverengi orman toprağı ve kahverengi orman toprağı yayılış göstermiştir. 2011 yılı itibari ile 34818 kişi olan ilçe nüfusunun %70i ilçe merkezinde yaşamaktadır. İlçedeki hâkim ekonomik faaliyet şehir ve kırsal yerleşmelerde farklılık göstermektedir. Kırsal yerleşmelerde tarım ve hayvancılık hâkim iken, şehirde sanayi ve hizmet sektörü ön plana çıkmaktadır. İlçe ile özdeşleşmiş olan dericilik sektörü önemli bir istihdam alanı oluşturmuştur. Araştırma sahası özel konumu itibariyle ülkemizin iki önemli metropol kentlerini (İstanbul-Ankara) birbirine bağlayan kavşak bir noktada bulunmaktadır. Bu nedenle çevresiyle güçlü bir karayolu ulaşım ağına sahiptir. İlçe ekonomisine katkı sağlayacak sektörlerden biri olan turizm sektörü içerisinde geliştirilebilecek alternatif turizm kaynakları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gerede, located in the West Blacksea Part of the Black Sea Region, is the forth biggest district of Bolu Province and it is in the east part of the province. Its neighbouring provinces are Karabük in the North, Çankırı in the East and Ankara in the South. Main direction of the morphologic units in the study field is from East-west to North-East and major heights of the district lies in the East and South-east part of the district. Plane and slightly rough areas which are matching with the direction of the morphological units constitute the areas where the settlements have developed. Volcanic formations are widespread in the most part of the province because of its geological characteristics. The most important formational structure of the area is North Anatolian Fault which crosses the district in the direction of East to West. Gerede, which is inside Blacksea Region and in the border of Central Anatolia Region, is an territory which has a transitonal climate because of having the climatic conditions of both regions. The yearly average temperature is 7,5 ºC and yearly average amount of rainfall is 648,9 mm Ulusu (Gerede) stream is the most important stream of the study field which is located in Filyos Stream basin. Residential areas, in which the most important natura vegetation is forest, shows antropogen steppe characteristics. Brown forest soil without lime and brown forest soil are abundant in the area. The population of the district is 34818 in 2011 and 70% of it live in the district center. The dominant economic activity differs from urban to rural areas. Industry and service sector come into prominence in the urban areas while agriculture and stockbreeding are the dominant in countryside. Lether trade sector which is identified with the district forms a remarkable employment area. Study field is located on a junction point which connects two importand metropols of our country (Istanbul and Ankara). Because of this reason it has an effective road haulage net system with its surroundings area. There are alternative tourism facilities which could contribute to the economy of district.