Vajinal yakınmalı kadın hastalarda ve üriner sistem şikayetleri bulunan erkek hastalarda trichomonas vaginalis yaygınlığının farklı yöntemlerle araştırılması ve çeşitli sosyal değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the prevalence of trichomonas vaginalis with respect to diverse social variables in women with complaints of vaginal discharge and men with urinary tract symptoms, and comparison of different methods for the diagnosis of trichomoniasis
  1. Tez No: 339438
  2. Yazar: FATMA GİTMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Trichomonas vaginalis insan ürogenital sisteminde yaşayan, kamçılı bir protozoon olup, oluşturduğu hastalığa trichomoniasis adı verilmektedir. Trichomoniasis, dünya çapında yaygın görülen bir enfeksiyondur ve viral olmayan cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en sık görülenidir. İnsanların sosyo-ekonomik yapısına bağlı olarak toplumdan topluma ya da toplum içerisinde farklı gruplar arasında yaygınlığı değişebilmektedir. Parazit genellikle cinsel temas ile bulaşir ayrıca; ortak kullanılan iç çamaşırı, yüzme havuzları ve alafranga tuvaletler de bulaşımda rol oynamaktadır. Trichomoniasis her zaman hastalık belirtilerine neden olmaz özellikle erkeklerde genellikle belirtisiz seyirlidir. Trichomoniasis?in teşhisinde; direkt mikroskopik inceleme, boyama yöntemleri, kültür, çeşitli immünolojik ve moleküler yöntemler kullanılmaktadır. Araştırmamız 01.06.2012 ve 31.01.2013 tarihleri arasında Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi (KETEM) ve Eskişehir Devlet Hastanesi Kadın Doğum Polikliniğine vajinal yakınmalar ile başvuran 406 kadın hasta ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Üroloji Polikliniğine üriner sistem yakınmaları ile başvuran 219 erkek hasta üzerinde yapılmıştır. Erkek hastalardan alınan sabah ilk idrar örnekleri direkt ve giemsa boyalı mikroskopi ve kültür yöntemleri ile incelenmiş, kadın hastalardan alınan vajinal sürüntü örnekleri ise bu yöntemler ve ek olarak real time PZR yöntemleriyle T. vaginalis yönünden değerlendirilmiştir. İncelenen 406 kadın hastanın 35?inde (%8.6)T. vaginalis saptanırken, 219 erkek hastada yöntemlerden herhangi biriyle T. vaginalis varlığı saptanmamıştır. Çalışma grubumuza bir anket uygulanarak çeşitli sosyal değişkenlerle T. vaginalis görülmesi arasındaki ilişki araştırılmıştır. Buna göre T. vaginalis enfeksiyonun görülmesi ile anket formumuzda belirtilen değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0,05). Tanıda kullanılan yöntemlerin performansları karşılaştırılmış, direkt mikroskopi, giemsa boyama ve kültür yöntemlerinin yanı sıra PZR yöntemlerinin de uygulanması çalışmanın güvenirliğini arttırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Trichomonas vaginalis (T. vaginalis) is a flagellated protozoon which lives in the urogenital system of the human and causes trichomoniasis. Trichomoniasis, a protozoan infection, has a worldwide distribution and is the most common nonviral, sexually transmitted disease. It is usually transmitted by sexual contact and rarely by shared usage of underclothes, swimming pools, and toilets. Sometimes there are no symptoms of T. vaginalis. Especially in men, trichomoniasis is is frequently asymptomatic. Direct microscopic examination, staining methods, culture, immünological and molecular methods are used in diagnosis of trichomonoiasis. In this study, we examined the vaginal swab samples of 406 females who presented at the obstetrics and gynecology outpatient clinics with vaginal complaints urine samples of 219 males with urinary tract symptoms who presented at Urology outpatient clinic in Eskişehir between June 2012 - January 2013. Samples were analyzed by real time PZR, culture and microscobic examination of nativ and Giemsa stained prepations. While T. vaginalis was detected in 35 samples of 406 females (%8.6), it couldn?t be found in any ürine sample belonging to males by any methods. A questionnaire was used to determine the relationship between the sociocultural status of the patients and the incidence of trichomoniasis. There was no statistical significiant correlation between questions and the existance of T. vaginalis infection (p>0,05). The methods used for diagnosis were compared. The usage of the real time PZR together with culture methods, direct and stained microscopy in diagnosis of T. vaginalis increases the reliability of the results.