Hemşirelerin kesici-delici alet yaralanması ile karşılaşma durumları ve karşılaşma sonrası izledikleri yöntemler
The needlestick and sharps injury encountering situations of nurses and the methods they followed after encounter
- Tez No: 339456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMET OVAYOLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kesici-delici alet yaralanmaları, hemşirelerin maruz kaldığı mesleki riskler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Etkin bir tedavisi ve koruyucu aşısı bulunmayan ve prognozu kötü seyreden kan yolu ile bulaşan enfeksiyonların yayılmasına neden olan mesleki kesici-delici yaralanmalar, büyük ölçüde önlenebilir yaralanmalardır. Bu nedenle bu çalışma, hemşirelerin kesici-delici alet yaralanmalarının nedenlerinin ve yaralanma sonrası yaptıkları girişimlerin belirlenmesi amacıyla, Gaziantep 25 Aralık Devlet Hastanesi ile Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi?nde görev yapan, araştırmanın kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan toplam 406 hemşire ile yapıldı. Örneklem genişliği power (güç) analizi yapılarak belirlendi. Veri toplamada araştırmacı tarafından hazırlanan, sosyodemografik veriler ile kesici-delici aletlerle yaralanma durumuna ait değişkenleri sorgulayan anket formu kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Needlestick and sharps injuries are number one in rank in the occupational risks of the nurses exposured. The occupational needlestick and sharps injuries which cause the spread of blood-borne infections with worse prognosis and without effective treatment and preventive inoculation are largely preventable injuries. Therefore, this study is made in order to find the reasons of the needlestick and sharps injuries and the activities made after injury among 406 nurses who met the research criteria, volunteered to participate in the study and employed in the Gaziantep 25 December State Hospital and Şahinbey Research and Application Hospital of Gaziantep University. The research sample size is determined by making the power analysis. A questionnaire form prepared by the researcher which includes questions about sociodemographic data and the variables of needlestick and sharps injuries is used to collect data.