Akciğer kanserli hastalarda endotelyal nitrik oksit sentaz gen polimorfizmlerinin rolü
The role of endothelial nitric oxide synthase gene polymorphisms in patients with lung cancer
  1. Tez No: 339455
  2. Yazar: CANAN KOÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURADİYE NACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Akciğer kanseri, akciğer dokusunda kontrolsüz hücre çoğalmasıyla karakterize bir hastalıktır. Dünyada en sık görülen kanser türüdür. Akciğer kanserinin en yaygın nedenleri sigara, radon gazı, asbestoz, çevre kirleticileri ve genetik faktörlerdir. Nitrik oksit (NO) mutajenik ve karsinojenik aktiviteye sahiptir ve akciğer kanserinde önemli rol oynayabilir. Endotelyal NO, endotelyal NO sentaz (eNOS) aracılığıyla L-arjininden sentez edilmekte, apoptozu inhibe etmekte ve anjiogenez ve tümör hücre proliferasyonunu hızlandırmaktadır. Çalışmamızın amacı, eNOS geni intron 4 VNTR ve ekson 7-G894T (Glu298Asp) polimorfizmleri ve akciğer kanser riski arasındaki olası ilişki değerlendirmekti. Yüzyedi akciğer kanserli hasta ve 100 sağlıklı gönüllünün periferik kanlarından DNA izole edildi. Polimorfizmler polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ve/veya Restriksiyon Parça Uzunluk Polimorfizmi (RFLP) yöntemiyle tespit edildi. Çalışmamız eNOS geni intron 4 VNTR polimorfizmindeki bb genotip ve b alel sıklıklarının akciğer kanserli grupta kontrol grubuna göre anlamlı şekilde daha yüksek olduğunu göstermiştir (p0.05). Bu sonuçlar eNOS geni intron 4 VNTR polimorfizmindeki bb genotip ve b alel varlığının akciğer kanserinin gelişmesi için genetik risk faktörleri olabileceklerini göstermiştir. Bu bulguları doğrulamak için daha geniş ölçekli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is a disease characterized by uncontrolled cell growth in the lung tissues. The most common causes of lung cancer are tobacco smoke, radon gas, asbestos, air pollution, and genetic factors. Nitric oxide (NO) has potential mutagenic and carcinogenic activity and may play important roles in lung cancer. Endothelial NO, synthesized from L-arginine by endothelial NO synthase (eNOS), inhibits apoptosis and promotes angiogenesis and tumor cell proliferation. The aim of the present study was to examine the possible relationship between eNOS gene intron 4 VNTR and exon 7-G894T (Glu298Asp) polymorphisms and lung cancer risk. DNA was extracted from peripheral blood leukocytes of 107 lung cancer patients and 100 controls subject. These polymorphisms were determined by polymerase chain reaction (PCR) and/or restriction fragment length polymorphism (RFLP). Our study showed that the b/b genotype and b allele frequencies of eNOS gene intron 4 VNTR polymorphism were significantly higher in the lung cancer patients than in controls (p0.05). These result suggest that the presence of the intron 4 VNTR* b allele and bb genotype may be a genetic risk factor for development of lung cancer. Further larger-scale studies are needed to confirm these findings.