Estetik ortodontik braketlerin ark telleri ile sürtünme özelliklerinin in vitro olarak karşılaştırılması
In-vitro comparison of frictional characteristics between esthetic orthodontic brackets and arch-wires
- Tez No: 339527
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ARICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Amaç: Estetik ortodontik braketlerin sürtünme özellikleri bu aygıtların en önemli dezavantajlarından birisidir. Bu çalışmanın amacı estetik braketlerin ark telleri ile arasında meydana gelen sürtünme kuvvetlerinin laboratuvar şartlarında ölçülerek, yüzey inceleme yöntemleri (Stereo mikroskop ve Taramalı elektron mikroskopu (SEM)) aracılığı ile daha iyi anlaşılmasını sağlamaktır.Materyal Metot: Çalışmada çeşitli üreticilere ait toplam 23 değişik braket modelinin her birinden 5'er adet 0,018 inç, 5'er adet ise 0,022 inç slot boyuna sahip toplam 225 örneğin, bir lineer gidip gelme hareketli tribometer cihazında sürtünme katsayıları ölçülmüştür. Slot malzemelerine göre 5 gruba ayrılan braketlerin her malzeme grubundan en düşük ve en yüksek sürtünme katsayısına sahip modellerinden birer test edilmemiş örneğin yüzey özellikleri SEM ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: One of the most undesirable disadvantages of esthetic orthodontic brackets is their high frictional coefficients. Therefore the aims of this study was to in vitro measure the frictional coefficients of different esthetic brackets in comparison with stainless steel brackets and further analyze their surface characteristics with the help of surface observation methods (stereo microscopy and scanning electron microscopy (SEM)).Materials and Method: 23 different bracket models of different manufacturers were used in the study. Frictional coefficients of a total of 225 brackets (5 of 0.018-inch and 5 of 0.022-inch slot samples from each model) were measured with a linear reciprocating tribometer. Models were divided into 5 groups regarding their slot materials. After the coefficients of friction were measured, 10 non-tested samples from the models which showed highest and lowest coefficients of friction in each material group were investigated with the SEM.