Türkiye'de spor kulüplerinin idari ve sportif açıdan işlevselliği
Turkey in sports clubs sports perspective of administrative and functionality
  1. Tez No: 339526
  2. Yazar: ÖZKAN TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. YALÇIN TAŞMEKTEPLİGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Bu çalışma, Türkiye'deki spor kulüplerinin idari ve sportif hizmet yönünden işlevsellik sorunlarını belirleyerek bunlara bilimsel yaklaşım içerisinde çözüm önerileri getirmek amacını taşımaktadır.Materyal ve Metot: Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. ?Mali?, ?hukuki?, ?idari?, ?sosyal? ve ?tesis-altyapı? işlevi olmak üzere beş ana konuda gruplanan sorulardan oluşturulan anketin örnekleme ulaştırılması internet ortamında (online-çevirim içi) ve yüz yüze görüşme yapılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS istatistiksel paket programı kullanılmış, sporcu, kulüp yöneticisi ve taraftar/üyelerin ankete verdikleri cevaplar yüzde ve frekanslar olarak, soru grupları ise dağılım özelliklerine göre ilgili test yöntemleriyle değerlendirilmiştir.Bulgular: Araştırmaya katılanların büyük kısmı ?Dernekler Yasasına tabi olmanın kulüp yönetimini zorlaştırdığı? (% 66,80) ve yerel yönetimlerin kulüplere yeteri kadar destek sağlamadığı görüşünde birleşmektedir (% 50,19).
Özet (Çeviri)
Aim: This study has an aim to determine the functionality problems of the Turkish sports clubs? administrative and sportif service and to bring forward solution offers with the scientific approach.Material and Method: In this search, the questionnaire was used as data collection tool. The questionnaire which was consisted of the questions that were grouped on 5 main topics ; financial, judiciory, administrative, social and facility substructure, was carried out at the internet environment ( online) and face to face meeting to transmit to the sample. Spss satistical packet program was used to evaluate the acquired data. The answers which the sporter,club director,supporter.members gave to the questionnnaire were evaluated as percent and frequency, and question groups were evaluated with relevant test methods according to their distribution properties.Results: Most of the participants taking part in research agree that being dependent on club law makes the management of club difficult (66.80 %) and the local governments don't support the clubs enough (50.19 %).