SERM (Selective estrogen receptor modulators) grubu raloksifen ve tamoksifen içeren yeni ilaç şekilleri üzerine çalışmalar
Studies on the new drug forms of SERM (Selective estrogen receptor modulators) group drugs raloxifene and tamoxifen
- Tez No: 339591
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHAGÜL DEĞİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 434
Özet
Bu çalışmada, SERM grubuna dahil iki etkin madde olan raloksifen hidroklorür ve tamoksifen sitrat ile meme tümörleri üzerinde etkili, oral yolla kullanılması amaçlanan yeni ilaç taşıyıcı sistemler geliştirilerek tedavi etkinliklerinin artırılması yönünde in vitro ve in vivo çalışmalar yapılmıştır. Raloksifen ve tamoksifenin lipozom, nanopartikül ve kohleat formülasyonları absorpsiyon artırıcılar (dimetil-ß-CD ve sodyum taurokolat) kullanılarak geliştirilmiştir. Geliştirilen formülasyonların karekterizasyonu yapılmış, Caco-2 hücrelerinden geçiş özellikleri çözelti formlarıyla kıyaslanarak araştırılmış, permeabilite katsayıları hesaplanmıştır. Raloksifen dimetil- ß-CD lipozomları için:4.14 kohleatları için log k: 1.59 cm/saat, taloksifen dimetil- ß-CD lipozomları için:1.22 kohleatları için log k:1.22 cm/saat'dir. tamoksifen dimetil- ß-CD lipozomları için, MCF-7 ve MDA-MB-231 hücreleri kullanarak, antitümöral aktivite tayinleri ve MMP-2 enzim inhibisyonu çalışmaları yapılmıştır. Hazırlanan formülasyonlar Balb-C tipi sağlıklı dişi farelere uygulanarak konsantrasyon zaman grafikleri elde edilmiş ve Caco-2 hücrelerinden geçiş çalışmaları ile birlikte değerlendirilerek in vitro/in vivo korelasyon çalışmaları yapılmıştır. Genel olarak fomülasyonlarda, dimetil-ß-CD varlığında ve lipit bazlı formülasyonlarda permeabilite katsayıları artmıştır. İn vitro ve in vivo çalışmalarda en iyi özellik gösteren formülasyonlar seçilerek meme tümörü oluşturulmuş Sprague Dawley cinsi dişi sıçanlara oral yolla uygulanmış ve tedavi etkinlikleri tümör ölçüm ve patoloji sonuçlarıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two active substances (raloxifene hydrochloride and tamoxifene citrate) from the group of SERM were used to prepare and develop orally applicable new dosage forms for the treatment of breast tumors and in vitro and in vivo experiments were performed to enhance their therapeutic effectiveness. Liposome, nanoparticulate and cochleate formulations of raloxifene and tamoxifene were developed containing penetration enhancer (dimethyl- ? -cyclodextrin or sodium taurocholate). Developed formulations were characterized and permeability properties through Caco-2 cell lines were investigated by compared with their solutions and finally permeability coefficients were calculated. Permeability coefficients (as logk) were found to be 4.14, 1.59, 1.22 and 1.22 cm/hour for raloxifen dimethyl- ? -CD liposomes, raloxifen dimethyl- ? -CD cochleates, tamoxifene dimethyl- ? -CD liposomes and tamoxifene dimethyl- ? -CD cochleates respectively. Antitumor activity determinations and MMP-2 enzyme inhibition tests were performed using MCF-7 and MDA-MB 231 cell lines. All formulations were administered to Balb-C healthy female mice and blood concentration profiles were obtained. These profiles were compared with permeability experiment results and in vivo in vitro correlation studies were performed. In general, permeability coefficients were found to be enhanced when dimethyl- ? -CD was present in the formulation (especially for lipid containing formulations). The best formulation selected after in vitro and in vivo studies and then applied orally to the Sprague Dawley female rats whose have breast tumor. Therapeutic effectiveness?s of formulations were evaluated by the tumor mass measurements and pathological observations. Maximum tumor mass reduction was observed after raloxifene dimethyl- ? -CD cochleates (94.8%) reduction p ? 0.001) administration and tamoxifene dimethyl- ? -CD liposomes (92.5% reduction p ? 0.001) administration. Therapeutic effectiveness of raloxifene dimethyl- ? -CD cochleates was found to be the best (60%) where thearepeutical effectiveness of tamoxifene dimethyl- ? -CD liposomes was found to be 50%. Stability studies were also performed for selected formulations and cochleate formulations were found to increase their shelf life.