Comparison of mouse preantral follicle growth and survival in three dimensional vs. conventional culture
Fare preantral foliküllerinin üç boyutlu ve iki boyutlu hücre kültürü ortamında büyümesi ve yaşaması
- Tez No: 339668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Histoloji ve Embriyoloji, Biology, Bioengineering, Histology and Embryology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
In vitro over folikül kültürü yardımcı üreme teknikleri teknolojisinde çok büyük potensiyel teşkil etmektedir. Yumurtalık içerisindeki follikülogenez, somatik hücre ve oosit arasında etkileşim gerektiren karmaşık bir süreçtir. Geleneksel 2 boyutlu kültür ortamı, oosit ve çevresinde yer alan granüloza hücreleri arasındaki küresel büyümeyi destekleyememektedir. Granüloza hücrelerinin bozulması ve göç etmesi oositi çığlak bırakmakta ve olgunlaşma sürecini bozmaktadır. hücrelerin arasındaki bu düzenin öneminin tanınması üç boyutlu kültür ortamında büyütülmeye çalışılmıştır. Bu çalışmanın sonucu üç boyutlu, matrigel, kültür ortamının preantral foliküllerin olgunlaşıp MII oosit olması için daha iyi bir ortam sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In vitro ovarian culture is a new frontier in assisted reproductive technology with tremendous potential, especially for fertility preservation. Folliculogenesis within the ovary is a complex process requiring interaction between somatic cell components and the oocyte. Conventional two-dimensional culture of ovarian follicles disrupts spherical growth and spatial arrangements between oocyte and surrounding granulosa cells. Granulosa cell atachment and migration can leave the oocyte naked and unable to complete the maturation process. Recognition of the importance of these arrangements between cells has lead to research in to three-dimensional culture system. In the present work preantral follicles isolated form 14 day old immature mouse ovaries were cultured either 3 dimensionally using matrigel or using 2d conventional culture. The result suggests that matrigel culture provides better milieu for growth and maturation of mouse preantral follicles.