Liner uygulamasının farklı veneerleme teknikleriyle üretilen zirkonya restorasyonların rengine ve opasite maskelemesine etkisi
The effect of liner application on color and masking opacities of zirconia restorations prepared with different veneering techniques
  1. Tez No: 339669
  2. Yazar: BAŞAK BALEKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İtriyum ile kısmen stabilize edilmiş polikristalin zirkonya (Y-TZP), üstün mekanik özellikleri ile tam seramik restorasyonlarda tercih edilen alt yapı materyali haline gelmiştir. Ancak polikristalin içeriği nedeniyle opasitesinin fazla olması optik özelliklerini kısıtlamaktadır. Bu nedenle zirkonya altyapılara liner uygulaması yapılarak ve translusensi özellikleri arttırılarak, daha estetik restorasyonlar oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, farklı veneerleme teknikleri ile üretilen zirkonya restorasyonların rengine ve opasite maskelemesine liner uygulamasının etkisini incelemek, kullanılan materyal ve tekniklerin istenilen renk ve translusensi özelliklerini elde etmedeki başarılarını ve birbirlerine göre üstünlüklerini karşılaştırmaktır. Bu çalışmada kullanılan zirkonya grupların optik özellikleri lityum disilikat esaslı tam seramik sistemi (IPS e.max Press, kontrol grubu) ile kıyaslanmıştır. Lava (LV), Lava Plus (LVP) ve IPS e.max Press (IP) sistemlerinden, her grupta toplam 8 örnek olacak şekilde A2 renginde 0.4 mm kalınlığında kare şeklinde örnekler hazırlanmıştır (n=8). Zirkonya örneklerin yarısına seramikler ile uyumlu olacak şekilde liner materyali uygulanmıştır. Alt yapı örneklerine toplam örnek kalınlığı 1 mm olacak şekilde sistemlerin önerdiği veneer seramiklerinden Lava Ceram veneer seramiği (LC) tabakalama tekniği ile IPS e.max ZirPress veneer seramiği (IPZP) ise presleme tekniği ile uygulanmıştır. Kontrol grubundaki örnekler ise IPS e.max Ceram veneer seramiği (IPC) ile veneerlenmiştir. Örnekler tekrar fırınlanmış ve kendinden glazeli olarak bırakılmıştır. Renk ve translusensi ölçümleri spektroradyometre ile gerçekleştirilmiştir. Örneklerin translusensi değerlendirmeleri için translusensi parametresi yöntemi kullanılmıştır. Renk ölçümleri için CIE L? a? b? parametreleri kaydedilmiş, hedeflenen rengi elde etmedeki başarının değerlendirilmesi için IPS e.max Press grubu ile zirkonya gruplar arasındaki renk farkı (?E) değerleri belirlenmiştir. Klinik fark edilebilirlik değeri olarak ?E=2.6, klinik kabul edilebilirlik değeri olarak ise ?E=5.5 esas alınmıştır. Veriler varyans analizi ve ikili karşılaştırmalar için t-testleri yapılarak istatistiksel olarak analiz edilmiş, renk farkları klinik algılanabilirlik ve klinik kabul edilebilirlik değerlerine göre sınıflandırılmıştır. Değerlendirilen zirkonya gruplar arasında kontrol grubu ile en düşük renk farkı değeri IPZP/LVP/L grubundan ölçülmüştür, en yüksek renk farkı değeri ise LC/LV/LS grubundan ölçülmüştür. Tüm değerler ?E>2.6 olarak tespit edildiği için zirkonya grupların kontrol grubuyla olan renk farkları klinik olarak farkedilebilir olarak değerlendirilmiştir. LC/LV/LS grubunun kontrol grubuyla renk farkı ?E=5.5 olarak belirlenmiştir. Diğer zirkonya gruplardan elde edilen renk farkı değerleri ise ?E0.05).
Özet (Çeviri)
Partially stabilized yttrium polycrystalline zirconia (Y-TZP), has become a preferred core material for all ceramic restorations with superior mechanical properties. However, its opacity due to the polycrystalline content limits its optical characteristics. Therefore, it is aimed to develop more esthetic restorations by applying liner material over zirconia cores and to increase translucency. The aim of this study was to evaluate the effect of liner application on the color and masking the opacities of zirconia restorations fabricated using different veneering techniques. Optical properties of zirconia groups used in this study were compared with a lithium disilicate based all ceramic system (IPS e.max Press, control group). Totally 8 specimens of A2 colored square-shaped specimens (0.4 mm in height) were prepared using Lava (LV), Lava Plus (LVP) and IPS e.max Press (IP), (n = 8). Liner material compatible with the veneer ceramic was applied on half of the zirconia cores. Lava Ceram veneering ceramic (LC) was applied with layering technique and IPS e.max ZirPress veneer ceramic (IPZP) was applied with pressing technique so that the total specimen thickness was 1 mm. Specimens in the control group were also veneered with IPS e.max Ceram veneering ceramic. Specimens were then fired to achieve an auto-glaze. Color and translucency measurements were carried out with a spectroradiometer. Translucency parameter method was used to evaluate the translucency of all specimens. CIE L? a? b? parameters which were obtained from color measurements were recorded; the color difference (?E) values between the IPS e.max Press group and zirconia groups were determined for the evaluation of success in obtaining the targeted color. Clinical perceptibility and clinical acceptability values were based on respectively ?E=2.6 and ?E=5.5. Data were analyzed statistically performing variance analysis and t-tests for pairwise comparisons, the color differences were classified according to the values of the clinical perceptibility and clinical acceptability. Between the assessed zirconia groups and control group the lowest color difference value was measured from IPZP/LVP/L group, while the highest color difference value was measured from LC/LV/LS group. For all values which were ?E>2.6, color differences between the zirconia and control group were considered as clinically detectable. Color difference between the LC/LV/LS and control group was determined to be ?E=5.5. As the color difference values obtained by the rest of the zirconia groups were ?E 0.05).