Postmenopozal kadınlarda fibroblast büyüme faktörü 23'ün osteoporoz ile ilişkisi
Relationship between fibroblast growth factor 23 postmenopausal women with osteoporosis
  1. Tez No: 339704
  2. Yazar: ELÇİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAVAŞ GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Postmenopozal kadınlarında östrojen eksikliği, kalsiyumun absorbsiyonunu ve kullanımını engelleyerek, yaşlı kadınlarda osteoporozun gelişmesine neden olan önemli faktördür. Fibroblast büyüme faktörü 23 (FGF 23), öncelikle kemikte osteoblastlar tarafından sentezlenir ve dolaşıma salınır. Fosfatın böbreklerden geri emilimini engelleyerek ve D vitamini düzeylerinin azaltarak fosfat dengesini düzenleyen bir hormondur. Son çalışmalar FGF 23'ün kemik üzerine direkt etkilerinin olabileceğini göstermektedir. Amacımız FGF 23'ün kemik mineral metabolizması ve kemik döngüsü üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Yirmi sekiz postmenopozal osteoporoz (PMO), 32 postmenopozal osteopeni tanısı almış hasta ve 30 sağlıklı kontrol (postmenopozal osteoporozu olmayan) çalışmaya dahil edildi. Kemik mineral metabolizmasını değerlendirmek için FGF 23, paratiroid hormon, D vitamini, kalsiyum ve fosfor düzeyleri incelendi. Kemik dögüsünü değerlendirmek için osteokalsin (OC), alkalen fosfataz (ALP) ve hidroksiprolin (Hyp) seviyeleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
A lack of estrogen in postmenopausal women is an important factor causing the development of osteoporosis in older women by preventing the absorption and utilization of calcium . Fibroblast growth factor 23 (FGF 23) is synthesized primarily in bones by osteoblast s and secreted into the circulation. It is a hormone regulating phosphate homeostatis by preventing the re-absorption of phosphate from kidneys and decreasing vitamin D levels. Recent studies indicate that FGF 23 may have direct effects on the bone. Our purpose is to investigate the effects of FGF 23 on bone mineral metabolism and bone turnover. 28 postmenopausal osteoporosis (PMO) patients, 32 diagnosed postmenopausal osteopenia patients and 30 healthy control subjects (postmenopausal non-osteoporosis ) were included in this study. In order to assess the bone mineral metabolism; FGF 23, parathyroid hormone, vitamin D, calcium and phosphate levels were examined. And osteocalcin, alkaline phosphatase and hydroxyproline levels were measured to assess the bone turnover.