The impact of ownership structure on earnings management through available for sale securities: An assessment ofIAS 39 in Turkish banking industry
Ortaklık yapısının satılmaya hazır finansal araçlar ile kar yönetimine etkisi: Türk bankacılık sektöründe TMS 39'un değerlendirilmesi
- Tez No: 339779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞNUR BALSARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, bir kurumsal yönetim mekanizması olan ortaklık yapısının, gerçeğeuygun değer muhasebesi kuralları ile kar yönetimine etkisini incelemektedir.Satılmaya hazır finansal araçlar ile ilgili gerçeğe uygun değer muhasebesikuralları UMS 39 kapsamında incelenmiştir. Kar yönetiminin ölçülmesindekazanç dağılımı ve belirli tahakkuklar yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanınbulgularına göre Türk bankaları, zarar yerine kar raporlama hedefleyerekkarlarını yönetmekte ve kar yönetiminde satılmaya hazır finansal varlıklarıngerçekleşmemiş karlarını araç olarak kullanmaktadır. Çalışmada ayrıcaortaklık yapısının kar yönetimi uygulamalarındaki anlamlı etkisi ortayakonmuştur. Analiz sonuçlarına göre, ortaklık yapısında yabancı ve yerlihissedarların kontrolü paylaşması kar yönetimi uygulamalarını kısıtlarken,yabancı hissedarların tek hakim hissedar olmaları kar yönetimiuygulamalarının arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study mainly aims to analyze the impact of ownership structure; anattribute of corporate governance; on bank earnings management by the use offair value accounting rules. The discretionary use of the fair value accountingrules for Available for Sale Securities (AFS) according to IAS 39 is analyzed.Earnings management is measured by the frequency distribution and specificaccrual approaches. The findings suggest that, Turkish Banks manage earningsto avoid reporting losses through the timing of realized gains of AFS.Additionally, ownership structure significantly affects earnings managementbehavior of banks in Turkey. Specifically, the existence of foreign and domesticinstitutions as multiple large shareholders in the ownership structure,constrains earnings management practices of Turkish Banks, however ultimatecontrol by foreign shareholders increases earnings management.