Doğu Akdeniz Bölgesindeki kızılçam (P.brutia ten.) orman ekosistemlerinde yangın sonrası vejetasyon dinamiği
  1. Tez No: 33980
  2. Yazar: NECATTİN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATABAY DÜZENLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Biology, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
ÖZ Bu araştırma, Amanos Dağları 'nm Dörtyol- Er 2 in kes iminde yor alan Kısılçam (Pinus brutia Ten.) orırianlarmda, yangın sonrası ilk 3 yıldaki vejetasyon dinamizmini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla yanmış ve bitişikteki yanmamış alanlardan 10x10 m sabit kuadratlar alınmış ve yanmamış alanlara Dörtyol Orman İşletmesi sahasının tümü (86 284 ha) dahildir. Araştırma alanı 1989-1992 tarihleri arasında aylık periyotlar halinde ziyaret edilerek gözlemler yapılmış ve gerekli materyaller toplanmıştır. Fitomas tayini için traşlama yönteminin uygulanmasıyla, vejetasyonun tamamı yer seviyesinde kesilmiş, sonra otsu ve odunsu kısımlar ayrılıp kuru madde olarak tartılmıştır. Değişik samanlarda (vejetasyon devresinin başında ve sonunda), çukurlar kasılarak 0-15 cm'lik üst toprak katmanlarından alman topraklar, hava kurusu hale getirildikten sonra fiziksel ve kimyasal analizlere tabi tutulmuştur. araştırma bölgesi Özgün iklimi, topografyası ve geçirdiği jeobotanik süreç sonucu, Akdeniz bölgesi içinde ayrıcalıklı zengin bir flor istik özellik sergilemekte olup, florası 97 familya ve 328 cinse ait 627 türden ibai'ettir. Yangın öncesi vejetasyonda baskın olarak bulunan türler, yangın sonrası vejetasyonda yine baskın tür olarak ortaya çıkmışlardır. Bitki türleri yangınlara karşı varlıklarını farklı canlı kalma davranışları (kök tacından veya yeraltındaki organlarından sürgün verme, tohumla üreme) geliştirerek sürdürmüşlerdir. Yanmış alanlarda ortaya çıkan ve çoğunluğu otsu olan yabancı türler, yangından sonraki ilk üç yılda floristik kompozisyonun zenginleşmesine yol açmışlar fakat üçüncü yıldan itibaren elimine olma eğilimi göstermişlerdir. Yangından sonra progress if gelişim gösteren vejetasyon eski floristik kompozisyonuna çabucak ulaşmıştır. VejetasyonVI s trükt ürünün ise eski durumuna erişmesi kızılcamın geç büyümesi nedeniyle daha uzun yıllar alacaktır. Yangın sonucunda, bir koromun iten in yerine farklı bir komtnunitenin geçeceği anlamda bir süksesyon meydana gelmemiştir. Yangının toprak üzerine olan en bariz etkisi; pH'ı hafif bazik düzeye indirmesi, KDK, töa ve K miktarlarında artış sağlaması; organik madde, total azot ve yarayışlı fosfor miktarlarında azalışa yol açması şeklinde olmuştur.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT This research have been done to determine the vegetation dynamics which occured in three years after fire. By this aim the constant quadrats which wided 10x10 m on the burnt and ne ighbour ing unburnt areas. The burnt areas have been included by the total area of Dörtyol Forestry Adminstration (86 280 ha). The research area were observed and floristic materials collected monthly between the period of 1989-1992 years. A destructive method was used; all the vegetation was cut down at ground level; litter subdivided into woody and foliar and all samplings were them weighed as dry matter. The soil samples were collected from a pit dug to 15 cm depth of above ground level at the different times after burning (in the early and end of vegetation stages). The soil samples were dried in the sunshade, then were analysed physically and chemically. Since it's privileged features, research region has a different aspect in the East Mediterranean provience. The flora of studied area consist of 627 species which belong to 97 families and 328 genera., ? The dominant species of burnt vegetation has a tendency to return towards a state similar to the existing composition before f ire., All the species of the studied community were able to survive more or less frequent fires. Therefore, their resistance depends on the survival strategies they utilize (reproducing by root canopies, risomes or seeds).' The species in the burnt areas which were mostly herbaceous have been reached the floristic richness for three years after fire, which tends to dissapeared lasting first three years after fire. The return towards a metastable state occurs very quickly and the floristic composition of the burnt areas isVIII not seen to be affected from fire. There is no succession (in the general sense of the word), "but a progressive reappearance of the species belong to the original community was determined. As* a results of burning the preburn pH, CSC, Na and K values were increased after fire, however organic matter, total nitrogen and available phosphorus contents were decreased.