Akinek-Dorucalı-Çarakpınar (Aladağ kuzeyi,Adana) kramit yatakları ve ekonomik değerlendirmesi
  1. Tez No: 33981
  2. Yazar: HASAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
IX ÖZ Bu çalışma Adana ili, Aladag ilçesi kuzeyindeki ofiyolitik seri içerisinde bulunan Kızılyüksek, Çanakpınarı, Kavasak ve Akinek Dağı dolaylarındaki krom ocaklarının ekonomik ve jelojik incelemesini ve kromitlerin yataklanma şekillerini kapsamaktadır. Yurdumuzdaki krorait yataklarının hemen tamamına yakını Alpin tipi kromit yatakları seklinde olup, Alpin orojonez kuşağı boyunca görülen ofiyolitik kuşaklar içerisinde görülürler. Genellikle kümülatik dizinin tabanına yakın kesimlerde, harzburjit ve dunit bilesimli ultrabazik tektonitlerde yer almaktadır. Çalışma alanında geniş yer kaplayan tektonit ve kümülat grubu kayaçlar içerisinde, daha çok düzensiz ve küçük rezervli kromit yatakları gelişmiştir. Bu bölgede bir Çok maden ocağı açılmış olup, aÇık veya kapalı metodlarla fasılalarla uzun yıllardır isletilmektedir. M.T.A.“nm son olarak bölgede yaptığı 5000 m ”yi asan sondaj çalışmaları sonunda düşük tenor lü (% 9-16 Cr.;*03 ), ama ülkemiz için büyük sayılacak bir rezerve sahip kromit yatakları bu bölgede bulunmuştur. Büyük rezervli ve düşük tenörlü olan kromit yataklanma lar m m hemen hemen tamamında saçınımlı ve bantlı kromit cevherleşmeleri görülür. Ekonomik açıdan da önemli olan bu bölgede Etibank'a ait sahadaki %9-16 CreOs içerikli bantlı yataklarda, yan ürün olarak olivin' in de değerlendirilmesi düşünülerek büyük Çaplı bir proje halen fizibilite çalışmaları aşamasındadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this stady, economical and geological investigation of chromite quarries around the Kızılyüksek, Canakpxnar, Dorucali and Akinek Dağı which is located in the ophiolitic series in the northern of Aladag town (Adana) and the stratification chraracteristics of the chromites have been examined sisteraatically. Chromite beds observed in Turkey is completely Alpin type. These are seen in the ophiolitic series which is followed through Alpin orogenic belt. Generally, fowards the bottom of the curamulative sequence appean ultrabasic tectonites with harzburgite and dunite. In the study area, tectonites and cummulat group rocks are widespread. These group rocks have irregular and small amount of chromite beds. In this region, a lot of mine pits were opened and mined for years with open or close methods. At the end of the 5 000 m drilling buy Mineral Research Explorations (MTA) poor quality (9-16 % Cr;>0",>) chromites were found. Actually, these chromite beds, whichextensive are reserve and poor qualty, are completely disseminated and banded. This region which contains banded beds (% 9-16 CreOa ) and belongs to ETIBANK is economically important. In addition are throught to be evaluated as by products. For this reason the feasibility report is being prepared for this project.