Fresnel aynalı güneş odaklayıcı ve toplayıcılarının Isparta ili şartlarında uygulanabilirliğinin araştırılması
The investigation of usage linear fresnel concertrating and collecting in Isparta
- Tez No: 339822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT SELBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Bölümü
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Güneş enerjisinden yararlanılarak enerji üretimi yapan sistemler teknolojik alanda, enerji darboğazı sonrasında yoğun şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizde güneş enerjisinden basit gün ısı teknolojisi dışında, başka bir teknolojiden yararlanılmamaktadır. Oysaki güneş enerjisinden daha yüksek sıcaklık aralıklarında çalışabilen çizgisel ve noktasal toplayıcılı sistemlerle daha yüksek entalpili ve yüksek verimli olarak güneş enerjisini, termal enerjiye dönüştürebilen sistemler mevcuttur. Bu sistemlerden özellikle doğrusal odaklamalı birleşik parabolik güneş toplayıcıları ve silindirik parabolik yatak tipi toplayıcıları kullanılmaktadır. Ancak bunların iki eksenle takibinde yaşanılan zorluklar, karmaşık konstrüksiyon ve pahalı kontrol sistemlerine haiz olmalarından dolayı, daha basit, daha etkin, daha yüksek verimli ve hatta daha ucuza mal olacak doğrusal fresnel solar çizgisel odaklamalı sistemler ülkemiz için uygun teknolojilere ve ekonomik çözümler ortaya koyacaktır.Bu çalışmada Akdeniz iklimi güneş kuşağında bulunan Isparta ili iklim şartlarına uygun doğrusal fresnel güneş toplayıcılarının, termik analizleri yapılıp, deneysel olarak araştırılması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The systems that produceen ergy by benefiting from solar energy have in tensely been started to be used in technological area after energys hortage. Inourcountrythere is nousageabout solar energytechnology apart from day light heating. How evert here are some systems that turn solar energy in to the thermical energy, which work with high erentalphyand more productive with line arand pointal collecting in higherlevel of heating. If has been use despecially line arfocusing compound parabolic daylight collectin gandcyl indrical parabolict ype of Groove collecting from these systems. How ever the difficulties with the following of these witht worotaries, because of having complex constructionand expensive control systems, fresnel solar linear concent rating systems, which are simpler, more effective, more productive and cheaper can present suitable Technologies and economical solutions for our country. In this workline arfresnel solar collectors that are suitable for the climate conditions of Isparta that is placed in Mediterranean climate solar region, will be analized thermically ands earched experimentally.