Developing a tool for acoustical performance evaluation throughout the design
Tasarım boyunca akustik performansın değelendirilmesi için bir aracın geliştirilmesi
  1. Tez No: 339834
  2. Yazar: ÇAĞLAR FIRAT ÖZGENEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU GÖNENÇ SORGUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde, tasarım kararlarının ve/veya değişikliklerin sayısal ortamda modellenerek farklı biçimlerde deneyimlenmesi, önemli bir tasarım performans aracı olarak yaygınlaşarak kullanılmakta ve sayısal tasarım, performansa dayalı tasarım (performance based design) kavramıyla birlikte ele alınmaktadır. Bu bağlamda yapılan çalışmalarda, sanal gerçeklik kavramının yerine gerçek-benzeri deneyim (life-like experience) kavramı geçmektedir. Bu kavramla birlikte tasarımın sadece foto gerçekliği değil, farklı kuvvetlerle etkileşimi (statik, dinamik yükler, çevresel yükler vb), malzemesi, ışığı, sesi kısacası gerçek deneyime dair ve algıyı kurgulayan bütün bileşenlerinin sayısal ortamda da tasarlanması beklenmektedir. Günümüzde kullanılan bilgisayar destekli tasarım programlarında ise görsellik ön planda tutulmuş olup işitsel deneyim elde etmek için kullanıcıların yazılım üzerine uzmanlaşmasını gerektiren ve detaylı analizler sunan başka yazılımlar kullanmaları gerekmektedir ve bu aşamada yazılımlar arası dosya transferi sırasında bazı problemler ortaya çıkmakta, işitselliğin deneyimlendiği yazılımlar için yüksek lisan ücretleri ödenmek zorundadır.
Özet (Çeviri)
Performance of the buildings has always been a concern for the architects. With the enhancements in the technology, it is possible to measure, analyze and evaluate the performance of an architectural design before it is built via simulation tools developed. With the evaluation of the analysis performance of the concerned space can be upgraded if simulation tools are employed throughout the design process. However, even though the simulation tools are developed for the acoustical simulation and performance analysis, it is not always simple to integrate the simulation tools to whole design process because of both specific knowledge required for the usage of the tools and the nature of the acoustical simulation tools. Within the scope of the thesis, a simulation tool, which does not require advanced knowledge on acoustics and which provides rapid feedbacks about the performance of the design for the enhancement of the performance is developed using method of image sources.