Klasik Türk Mûsikîsi'nde îk?' kavramı
Conception of îk?' i̇n turkish classical music
- Tez No: 339847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HAKKI TURABİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Îk?`, aruz veznini oluşturan unsurlardan faydalanılarak meydana getirilen ritm kalıpları olup, bu kalıplar şiirin bir mısraına tekabül eden devirler olarak musiki eserlerinde de tekrarlanmıştır.Îk?` devirleri aruz vezni ile aynı prensiplere dayanılarak oluşturulmaktadır. Aruz veznindeki kısa ve uzun heceler îk?` teorisinde kısa ve uzun vuruşlar ile gösterilmektedir. Aruz?un temel unsuru olan harekeli ve harekesiz ünsüzler, îk?? terminolojisinde ?nakre? ile ifade edilmektedir. Aruz vezninde harekeli ve sâkin harflerin birleşmesiyle oluşan hece (ses grupları) olan ?sebeb, veted ve fâsıla? ve bunların türevleri îk?? terminolojisinde de aynen kullanılmakta; harflerin yerini harekeli ve sâkin vuruşlar (nakreler) almaktadır. Sebeb, veted ve fâsılaya ?Îk??ın direkleri? ya da ?rükün? ismi verilir. Sebeb, veted ve fâsıla el-Kindî tarafından fa?a kalıbının türevleriyle açıklanmıştır. Bu üç unsurun tanımları tüm edvârlarda aynı olmakla birlikte, el-Kindî?den sonraki edvârlarda te, ne, ten, tenen gibi hatırlatıcı hecelerle örneklendirilmişlerdir.Zamanla usûl-düzüm ve ritim kavramları ile îk?` terimi açıklanmaya çalışılmışsa da bu terimlerin hiçbiri tek başına îk?`ı açıklamaya yetmemiş, îk?`ın aruz vezni temellerine dayanan, eşit devirlere sahip kalıpları ifade eden bir yapı olduğu edvar kitapları üzerinde yatığımız araştırmalar ve Türk Mûsikîsi repertuarının tamamı üzerinde yaptığımız değerlendirmeler ve tablolar ile ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Îk?`, a term used in texts on music to denote rhythmic mode (or cycle) or rhythmic pattern.The theory of îk?` itself, however, is based on the same principle as the aru? system, a versification system based on the quantity of syllables, in which a long syllable equals two short syllables. A rhythmic mode is formed by adding long and short beats (in terms of note-value) in various combinations.The notation of îk?` was built on the common mnemonics of the aru?, which were based on forms of the verb fa`ala. For example, the measure of sabab-e ?afif (light sabab, or a long syllable) was notated in terms of a mnemonic fa`; and that of sabab-e ?aqil (heavy sabab, or two successive short syllables) was notated by the mnemonic of fa`a; that of watad-e majmu` (united watad, or a combination of a short syllable and a long syllable) was represented by fa`u; and that of f??ela-ye ?o?r? (small stay, or a combination of two short syllables and a long syllable) was represented by fa`alon.Musicians, however, produced their own onomatopoeia, such as tan (?), tana (. .), tanan (. ?) and tananan (. . ?), which were recorded for the first time by Abu Na?r F?r?bi (d. ca. 950, q.v.) in his Ket?b al-musiqi al-kabir.With the concepts of usûl- rhythm and düzüm, îk?` have been tried to explain, none of this alone not enough to explain; îk?', is a structure that expresses patterns with equal periods prosodic based on the foundations of verse, and we tried to put out with research on edvar?s and Turkish Music on the entire repertoire of our assessments and statements.