Ceza Hukukunda İlliyet
Causation in the Criminal Law
- Tez No: 339854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA DÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Ceza hukukunda illiyet, failin fiili ile suçun kanuni tarifinde belirtilen netice arasındaki sebep-sonuç ilişkisini ifade etmektedir. Suçun kanuni tarifinde, ceza mesuliyetinin söz konusu olabilmesi için belirli bir neticenin gerçekleşmesinin arandığı hallerde, failin fiili ile söz konusu tipik netice arasında illiyet bulunmalıdır. Bu açıdan illiyet bir mesuliyet koşuludur. Tabii bir olgu olarak netice, bazı hallerde tek bir şartın tesiriyle meydana gelirken, bazı hallerde ise birçok şartın bir araya gelmesi ile oluşur. İlk halde söz konusu şart ile netice arasındaki sebep-sonuç ilişkisinin tespiti güçlük arz etmez. İkinci halde ise neticeye hangi şartın sebep olduğunun belirlenmesi, gerçekleşen neticeden kimin mesul tutulacağı veya kişinin söz konusu neticeden mesul tutulup tutulmayacağı hususunun açıklığa kavuşturulması için gereklidir. Zira illiyetin doğru bir şekilde tayin edilmemesi, kişinin sebep olmadığı bir neticeden mesul tutulmasına sebep olabilir. İlliyetin nasıl tayin ve tespit edileceği konusunda doktrinde birçok teori ileri sürülmüştür. Çalışmada bugün hala önemini koruyan ve illiyeti ele alış biçimleri itibariyle özellik arz eden teoriler incelenmiştir. Yine neticeyi meydana getiren şartların taşıdığı bazı özelliklerden dolayı ortaya çıkan sorunlar ve ihmali suçlarda illiyet konuları da çalışmada incelenmiş ve ortaya çıkan sorunların ceza hukuku çerçevesinde çözüme kavuşturulmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the criminal law, causation refers to the causal relation between the perpetrator?s action and the consequence as it is described in the legal definition of the crime. In the legal definition of the crime, in cases where there is a requirement for a consequence in order to have a criminal responsibility, there must be causation between the perpetrator?s action and the typical consequence. In this respect, causation is a condition of responsibility. Consequence as a natural phenomenon sometimes occurs as a result of one condition and sometimes it is a result of a combination of conditions. In the former case, it is not difficult to establish the cause-effect relationship between the condition and the consequence. However, in the latter case, there is a need to clearly establish which condition caused the consequence, who can be held responsible for the consequence or whether one person can be held responsible for it. Because, failing to establish the causation correctly may lead to one person being blamed for a consequence for which he is not actually responsible. There are various theories in the doctrine as to how causation can be determined. In this study, those theories which are still valid today and present a particular perspective on causation are studied. Additionally, problems that arise from some peculiar characteristics of conditions and issues of causation in act of omission have been studied and their possible solutions under penal code were suggested.