Askeri suçun unsurları
  1. Tez No: 113130
  2. Yazar: ZEKERİYA DURAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Askeri yargı, Anayasamızda yer alan temel ilkelere göre Türk milleti adına yargı yetkisini kullanan, görev alanı ve sorumlulukları yine Anayasa' da belirlenmiş Anayasal bir kuruluş olarak işlevini sürdürmektedir. Bu çalışma ile askeri yargının uygulama sahası olan askeri suçun genel yapısını ortaya koymak amaçlanmıştır. Askeri suçlar, bütün diğer suçlar gibi bir takım genel unsurlardan ve unsurların dışında kalan sair hususlardan meydana gelir. Genel unsurlar olarak, kanuni tip ve tarife uygunluk anlamına gelen kanuni unsur, ortada icra aşamasına girmiş bir fiilin bulunmasını ifade eden maddi unsur, fiilin hukuk düzenince tecviz veya emredilmemiş olması anlamına gelen hukuka aykırılık unsuru, nihayet tarife uygun ve hukuka aykırı olan fiilin kusurlu bir irade ile işlenmesi demek olan manevi unsur, askeri suçun da genel ve kurucu unsurlarıdır. Askeri suçun unsurları dışında kalan hususlar ön şartlar, cezalandırılabilme şartları ile takip şartları olarak üçe ayrılabilir. Ön şartlar; fiilden önce gerçekleşmesi gereken hususlardır. Cezalandırabilme şartın da, ortada unsurları tamamlanmış cezalandırılabilir bir suç olmasına karşın, failin cezalandırılmasını zorunlu kılan şartlar mevcuttur.Yine unsurların dışında kalan hususlardan biri de takip (muhakeme) şartlarıdır. Bunlar izin, talep, karar ve şikayet olarak sıralanabilir. Askeri suçun kanuni tarifi AsCK 1. maddede açıklanmıştır. Buna göre; 1. Bu kanunun ölüm, ağır hapis ve hapis cezaları ile cezalandırdığı suçlar askeri cürümlerdir. 2. Bu kanunun kısa hapis cezasıyla cezalandırdığı suçlar askeri kabahatlerdir. Bu tanımın eksikliği doktrinde sıkça dile getirilmektedir. Bazı suçların TCK' ya atıf suretiyle cezalandırılması, öte yandan AsCK' da cezası ölüm, ağır hapis, ve hapis olmayan ceza türlerinin de olması,( para cezaları ve asli ceza niteliğindeki TSK den çıkarma gibi) tanımın eksikliğini ortaya koymaktadır. Bu durumda suçun askeri suç olup olmadığınıntespitinde; kanuni tarifin yanında askeri menfaatler, askeri hizmet gerekleri, failin asker şahıs olması gibi hukuki tanımlayıcı kriterler doktrinde ifade edilmektedir. Sırf askeri suçlar ise ancak asker kişiler tarafından işlenebilen, kısmen veya tamamen AsCK dışındaki başka bir kanunda suç olarak öngörülmeyen suçlar olarak tanımlanmıştır. Askeri suç benzerleri ise sırf askeri suç tarifine girmemekle beraber, yine de Askeri Ceza Kanununun uygulanmasını gerekli kılan ve bu itibarla genel suç kategorisine girmeyen suçlardır. Kanuni unsur ve maddi unsur bakımından Genel Ceza Hukuku alanında geçerli olan kaideler, askeri suçlara da uygulanabilir. Bu itibarla maddi unsuru meydana getiren hareket, netice ve illiyet bağı kavramları, askeri suçlarda da aranacak ve ortada icraya başlamayı ifade eden bir hareket, yani bir fiil bulunmadıkça, herhangi askeri bir suçun varlığı söz konusu olmayacaktır Hukuka aykırılığın kapsamı, muhtevası ve varlığı hakkındaki genel kural ve esaslar askerin suçların da genel unsurudur. Vicdani itirazlar adını verdiğimiz failin fiili işlemek için kendince geçerli bir takım düşüncelerinin bulunması fiilini hukuka uygun kılmaz Meşru müdafaa hakkında AsCK' da açıklık yoktur. Bu itibarla TCK' da mevcut hükümlerin Askeri Ceza Hukuku alanında da uygulanması gereklidir Iztırar hali hakkında da AsCK' da açık bir hüküm yoktur. Ancak askerlik fertlerden tehlikeden kaçmamayı, hatta göğüs germeyi isteyen bir hizmettir. Bu durumda tehlikeye göğüs germek yükümlülüğünün bulunduğu hallerde, ıztırar halinin varlığından bahsedilemez. Harp zarureti ıztırar haline iyi bir örnektir. Manevi unsur, isnad kabiliyeti ve kusurluluktan oluşmaktadır. İsnad kabiliyetinin anlamı, esası, aranacağı zaman konusunda Genel Ceza Hukukunda geçerli olan esaslar, Askeri Ceza Hukuku alanında da uygulanabilir. Kast kavramı itibarıyla AsCK yeni bir hüküm ihtiva etmemektedir. Bu itibarla TCK' da ki hükümler burada da geçerlidir. Kusurluluğu kaldıran sebepler olan kaza ve tesadüf, mücbir sebep, cebir, ikrah ve tehditle, hata ve inhiraf halleri askeri suçlarda da kusurluluğu bertaraf ederler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Using the jurisdiction authority on behalf of Turkish people according to the basic principles in our Constitution; and also are clearly written down in the Constitution its jurisdiction areas and responsibilities, military jurisdiction system is in power as a constitutional authority. By this study, it is aimed to put the general construction of the military crime, which is the execution area of the military law. Military crimes, like any other crimes, consist some general basis for each and several other basis rather than these general ones. As general; legal basis, the accountability to the legal definition and type of the crime, real basis, which shows that there is the beginning of an act, illegality basis, which means that the act is not permitted by the law, and at least, spiritual basis, which means that illegal act is done by an unlawful desire. These basis are also general and constructive basis of military crimes. Others besides the basis of the military crime can be categorized in to three parts: pre conditions, conditions of the execution and conditions of accountability. Pre-conditions have to be happened before the act. In terms of a condition of the execution, besides there is a punishable crime, there are also conditions, which oblige the law to punish the accused. Another basis besides these conditions are jurisdiction conditions. These can be lined up as permission, demand and decision. The legal definition of the military crime is defined at the Military Penal Code (MPC) in Art. 1. It is: (these crimes are) 1. Military crimes punishable by this Code with death penalty, heavy imprisonment and imprisonment. 2. Military misconduct punishable by this Code with short-term imprisonment. The lack of this definition is written down several times at the Doctrine. In spite of some military crimes can be punishable only in terms of Turkish Penal Code (TPC), and there are some other punishments rather than death penalty, heavy imprisonment and imprisonment in MPC(Likewise monetary punishments and " to be fired from the military as a main punishment, to cancel so. right to join military service or schools), the lack of this definition comes very clearly to the scene. In terms of clarify that the crime is a military crime or not, besides the legal basis of the crime, also military necessities, military service needs and having a military-accused person are used as some other legal criteria at the Doctrine. Pure military crimes are described as crimes, which can only be done by military people and are not clarified in any other Codes partly or totally as crimes, besides MPC. Semi- pure military crimes cannot be described by the terms of the definition of the military crime, but they are also crimes, which can only be punished under the written terms of the MPC, so they cannot be included in the general crime category. The principles as they are described in terms of the General Penal Law, can also be applied to military crimes. So, the principles which make the real basis; act, result and reasonable tie principles have to be looked upon also in military crimes and only if there is a movement which clarifies that a starting act of the crime, i.e. an action is happening at the outer world, only in that case, a military crime can be happened. General conditions and principles about the context of illegality, its happening and its content are also general basis of military crimes. Having personal opinions by the accused, to break the law, do not put his/her action into a legal basis, which are called by our selves as spiritual objections. There is no clarity in the term of self-defense in the MPC. That is why; the articles of self-defense in the TPC have to be applied in the area of the MPC. Also, there is not a clear article about the term of the obligation. But, military service is a service, which needs persons to defend in times of a danger, instead of escaping from the possible attacks. In these times, there cannot be said that there is a situation of an obligation. The war situation is a very good example to the term of the obligation. Spiritual basis consists of having an ability to be accused of and being guilty. The principles clarified by he General Penal Law as the meaning, basis and when to be searched for an ability to be accused of can also be applied at the Military Penal Law. The MPC does not have any article about the term of willfulness; so the principles at he TPC can also be applied in here. The reasons, which cancel the term of being accused like, accidental act, coincidence obligations, threat, etc, also cancel the term of being accused in military crimes.