Evaluation and comparison of the wave energy potential in selected coastal regions in Turkey
Türkiye'de seçilmiş kıyı bölgelerinde dalga enerjisi potansiyelinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması
- Tez No: 339910
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İnşaat Mühendisliği, Energy, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kıyı Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dünyadaki enerji ihtiyacının karşılanması için, alternatif enerji dalga enerjisi çalışmaları her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı Türkiye kıyılarında dalga enerjisi potansiyelini belirlemektir. Bu amaçla, rüzgar ve dalga iklimi hesaplamaları için, rüzgar hızı, solugan ve rüzgar dalgası yüksekliği, periyodu ve yönü verileri belli bir süre için altı saat aralıklarla ECMWF'den sağlanmıştır edilir. Elde edilen veriler, Serhan Aldoğan tarafından geliştirilmiş olan özel bir yazılım aracılığıyla Türkiye'nin kıyıları boyunca seçilen çeşitli bölgelerdeki rüzgar ve dalga iklimi istatistiksel olarak hesaplanmıştır. Özel olarak geliştirilmiş yazılım yardımıyla, mevcut rüzgar verilerinden yararlanılarak, istasyonun yer aldığı kıyının coğrafi konumuna bağlı olarak, enerji üretilebileceği düşünülen yönlerde seçilen bir u0 rüzgar hızının üzerindeki fırtınalara ait hesaplanan ortalama rüzgar hızı kullanılarak, bu fırtınaların oluşturacağı dalgaların karakteristikleri (Hs; Tm) ve birim boya karşı gelen güç (P, W/m) hesaplanacaktır. Hs, T, P süreklilik eğrileri elde edilecektir. Bu eğrilerden toplam fırtına süresinin çeşitli yüzdeleri için P, Hs ve T'nin aldığı değer belirlenebilir. Eğrilerin şekilleri de incelenen büyüklüklerin analizinde o kıyı için önemli bilgi verecektir.
Özet (Çeviri)
In order to meet energy needs in world, studies on wave energy, alternative energy, are becoming more and more important with each passing day. The purpose of this study is to identify the wave energy potential along the coastline of Turkey. For this purpose, the data of wind speed and direction, swell and wind wave height, period and direction for certain duration with the six hours time intervals are obtained from ECMWF for the wind and wave climate computations. In order to compute the wind and wave climate at any selected coastal location, software is developed by Serhan Aldoğan in his MSc thesis. By the help of the specifically developed software, for every location, by utilizing existing wind data, depending on geographical location of station, in the direction of energy thought to produce, by using calculated average wind speed of storm which is above the selected wind speed u0, characteristics (Hs; Tm) of the waves of this storm and power (P, W/m) per unit length will be calculated. The duration curves for power, Hs and T, can be obtained. The duration curve represents the occurrence of the parameter (wave height, wave period, wave energy or wave power). It can also be called occurrence curve or availability curve. From these curves, for various percentages of the total storm duration, P, Hs and T?s values can be determined. Also, in the analysis, the shapes of these curves can provide important information about the available wave energy for the selected coasts.