Deformation behaviour of a clay cored rockfill dam in Turkey
Türkiye'deki kil çekirdekli kaya dolgu bir barajın deformasyon davranışı
  1. Tez No: 339912
  2. Yazar: YAŞAR ZAHİT ORAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJAN HUVAJ SARIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Kayseri ili içerisinde bulunan Bahçelik Barajı, rezervuar etkisinde oluşan yatay deplasman ve baraj gövdesinde ve çekirdeğinde oluşan sızıntılar yönünden incelenmiştir. Toplam gerilme, deplasman ve boşluk suyu basıncını temin etmek için iki boyutlu düzlem şekil değiştirme metodu kullanılarak sonlu elemanlar metodu analizi yapılmıştır. Kaya dolgunun elastik yapısını temsil etmesi için Mohr-Coulomb zemin modeli kullanılmıştır. Baraj gövdesinde kullanılan malzemelerle ilgili bir bilgiye sahip olunmadığından, literatür araştırmasında elde edilen sınırlar içinde hassaslık analizleri yapılarak malzeme parametreleri belirlenmiştir. Saha incelemesinden elde edilmiş olan deplasman ve boşluk suyu basıncı değerleri sayısal modelden elde edilen değerler ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, gerçek baraj gövdesinde kullanılan malzemeler ile sayısal modellemede kullanılan malzemeler plastik ve elastik olarak iki farklı davranış sergileyeceğinden, analiz sonucunda çıkacak olan yatay deplasman eğrileri tam olarak çakışmayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Bahçelik Dam, which is located in Kayseri Province, is investigated by means of horizontal movement due to reservoir loading and seepage inside the core and body. Two dimensional plain strain finite element analyses are carried out in order to find total stresses, displacements and pore water pressures. Mohr-coulomb soil model is used to represent elastic behavior of rock-fill material. Since there is no information about material used in dam body, material parameters are determined by sensitivity analyses being in the range of data acquired from literature survey. Calculated displacement and pore water pressures are compared to the data taken from field survey on actual dam body. As a conclusion remark, it is beleived that the horizontal displacement behaviour of two systems, such as real dam and computer modelling, would not match excatly since the materials used in real dam body would behave as plastic whereas that used in computer modelling assumed to be elastic.