Relevancy of bipolar word pairs across product categories: A comparative study between automobiles and the iPhone
Ürün kategorileri arasında çift kutuplu kelime çiftlerinin ilgililik düzeyleri: Otomobiller ve iPhone üzerine karşılaştırmalı çalışma
- Tez No: 339913
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZ BÖREKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu tez çalışması kişi ürün etkileşimi konusunu ürünün sağladığı fiziksel deneyim odağı üzerinden inceler. Ürünlerin sunduğu bedensel deneyim farklılıklarına göre kullanıcıların algılarının farklılaşması tartışılmıştır. Ürünlerle etkileşim bütünsel bir deneyim fenomeni olarak düşünülmüş olup, kullanıcıların ürünle ilgili deneyimlerine ilişkin anlayış ve değerlendirmelerini belirlemek amacıyla algılanan yararcı nitelikler, algılanan hazcı nitelikler ve ortaya çıkan duygusal reaksiyonlar analiz edilmiştir. Araştırma kullanıcıların iki farklı örnek ürün grubuna ilişkin algısal farklılıklarını karşılaştırmak amacıyla anket çalışmaları aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. İki farklı ürün grubu, otomobiller ve iPhone, etkileşim içerikleri açısından farklılık göstermekte olup, biri daha fazla fiziksel (bedensel) deneyim sunmakta, diğeri ise daha sanal bir deneyim sunmaktadır. Algısal farklılıkları ortaya çıkarmak amacıyla, algılanan nitelikler ve duygusal durumlara dair sözsel ifadeler ölçüm araçları olarak kullanılmıştır. Yararcı nitelikler, hazcı nitelikler ve duygusal reaksiyonlara ilişkin çift kutuplu kelime çiftlerinden oluşan bir liste oluşturulmuş, ve algısal farklılıklar bu listedeki kelime çiftlerinin ürünlerle ilgililik dereceleri üzerinden değerlendirilmiştir. Bunlara ek olarak, aynı sözsel ifadeye dair anlamsal ilişkilendirmelerin bağlama göre farklılıştığını işaret etmek adına, iki farklı ürün için kelime çiftlerinin çağrıştırdığı anlamlar araştırılmıştır. Ürünlerle ilgili bulunan kelime çiflerinin iki farklı ürün grubu için açıkça farlılıklar gösterdiği, ve kullanıcıların ürünlerle etkileşimlerini ifade etmelerinde yararcı niteliklerin hazcı nitelikler ve duygusal reaksiyonlara göre daha yüksek ilgililik dereceleri aldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates human product interaction with a focus on the physical experience provided by products. The differences of users? perceptions are discussed according to the differences of bodily experiences served by products. The interaction with products is taken as a holistic experience phenomenon, and in order to assess users? understandings and evaluations about the experience with products; perceived pragmatic qualities, perceived hedonic qualities and elicited emotional reactions are analyzed. The research is conducted by means of surveys in order to compare users? perceptual differences in relation to two different product groups: automobiles and the iPhone, which differ in content of interaction, namely one serves a more physical (bodily) experience while the other a more virtual one. In order to find out the perceptual differences, verbal descriptions of perceived qualities and emotional states are used as measurement tools. A list consisting of bipolar word pairs in relation with pragmatic qualities, hedonic qualities and emotional reactions has been composed, and perceptual differences are investigated through the bipolar word pairs? relevancy levels according to the product. In addition, in order to show that meaning associations related to the same verbal description are context dependent, the meanings that are associated with the same word pairs for both products are investigated. Apparent differences between the relevant word pairs of the two different product groups have been observed, in addition with pragmatic qualities? higher relevancy scores compared to hedonic qualities and emotional reactions in defining users? interactions with products.