Petrol türevleri ile kirlenmiş atıksuların arıtımı ve arıtım kinetiğinin incelenmesi
- Tez No: 33993
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE BÜYÜKGÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ABSTRAKT Petrol türevlerini içeren atık suların arıtılması için gerçekleştirilen model sistemde atık suyun flotasyon, koagulasyon ve aktif çamur yöntemleriyle arıtım olanakları araştırılmıştır. Flotasyon yönteminde sentetik atık su için optimum pH ve optimum hava miktarı belirlenerek atık sudaki yağ tabakasının yüzdürülerek alımı sağlanmış olup bu işlem ile atık suyun arıtımında % 80 COD giderimi elde edilmiştir. Atık suda giderilemeyen askıdaki ve emülsiye yağların giderimi için koagulasyon yönteminde iki farklı koagulant kullanılmıştır. Koagulant olarak FeS04.7H20 kullanıldığında daha iyi sonuç alınmış ve % 75 COD giderimi elde edilmiştir. Atık suyun biyolojik olarak indirgenebilirliği önce solunum aktivite testleriyle kontrol edilmiştir. Atık suyun biyolojik olarak indirgenebilirliği belirlendikten sonra atık suyun aktif çamur yöntemiyle arıtımı incelenmiştir. Aktif çamur yönteminde kullanılan aktif çamurlar arasında en iyi arıtım Phenobac kültürüyle elde edilmiş olup % 95 COD giderimi sağlanmıştır. Laboratuvarda üretilen aktif çamurla da % 80-85 COD giderimi elde edilmiştir. Ayrıca üretilen aktif çamurların kinetik katsayıları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT At the model system designed for the treatment of the wastewater with petroleum derivatives the treatment possibilities of the wastewaters were investigated by the methods of flotation, coagulation and activated sludge. At flotation method, optimal pH and optimal amount of air for synthetic wastewater were determined and taken by flotation the oil layer in the wastewater. With this process,COD removal was 80 %. At the coagulation method,two different coagulant was used for emulsified and suspanded oil that could not be removed from the wastewater. When FeS04.7H20 was used as a coagulant material, better results were obtained, and in that case COD removal was 75 %. Biologically reducibility of the wastewater were first controlled by the tests of respiratory activity. After that, the treatment was examined by activated sludge method. The best treatment amongst the activated sludges was obtained by Phenobac culture and COD removal was 95 % whereas for the activated sludge produced in the laboratory was 80-85 %. Also, the kinetic coefficients of activated sludges produced, were determined.