Yuvarlak örme makinelerinde ince ve süper ince kumaş üretiminin incelenmesi
Investigation of fine and super fine fabrics production by circular knitting machines
- Tez No: 340045
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMIN KAVUŞTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada farklı incelikli yuvarlak örme makinelerinde üretilen ince ve süper ince kumaşların boyutsal ve fiziksel özellikleri incelenmiştir. Makine inceliği, makine sıklık ayarları, iplik numarası, elastan iplik kullanımı, iplik bükümü ve relaksasyon koşullarının etkisini inceleyebilmek amacıyla üç grup deneysel çalışma sunulmuştur.İlk bölümde konu ile ilgili kaynaklar özet halinde verilmiştir.İkinci bölümde çalışmada kullanılan yuvarlak örme makinesi ve iplik özellikleri, relaksasyon koşulları, test cihazları ve test yöntemleri anlatılmıştır.Üçüncü bölümde yapılan ölçümler sonucunda elde edilen bulgular verilmiştir.Dördüncü bölümde bulgulardan yararlanılarak süprem kumaşların boyutsal ve fiziksel performansları hakkında yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, physical and dimensional properties of fine and super fine fabrics which are produced in different circular knitting machine gauges, are examined. Three experimental works are presented in order to determine the effects of knitting machine gauge, tightness adjustment, yarn number, using elastane yarn, yarn twist and relaxation conditions.In the first chapter, a summary of the literature survey is given.In the second chapter, circular knitting machines and yarn properties, relaxation conditions, test devices and test methods, which are used in this study, are explained.In the third chapter, experimental results are presented.In the fourth chapter with, the aim of experimental results physical and dimensional performances properties of single jersey fabrics are discussed.