Kitosan esaslı ameliyat ipliklerinin absorbe olma sürelerinin tasarlanması
Absorbtion times design of chitosan based on sutures
- Tez No: 340081
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ULCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada kullanılan krome katgüt düşük fiyat,düşük mukaveemet değerleri ve yüksek doku reaksiyonuna sahip bir ameliyat ipliğidir. İpek ise katgüte göre yüksek mukavemet, orta seviyede vücut reaksiyonu ve yüksek düğüm güvenilirliğine sahiptir. Çalışmanın hedefi doğrultusunda mukavemet değerlerini daha uzun süre devam ettirmek veya artırmak ve vücut reaksiyonunu azaltmak amacıyla deniz kabuklularından elde edilen kitosan kullanılmaktadır.Krome katgüt ve ipek ameliyat iplikleri 24 güne varan sürelerde izotonik serum çözeltisine bırakılmış sonrasında kitosan kaplanarak çekme, düğüm ve ilmek mukavemet testleri yapılmıştır. Sonuçlar istatistiki olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study which is used surgical crome catgut; cheap,low strength and higher tissue reaction specialities. The other one silk is which has moderate tissue reaction, tensile strength, and knot security is good. The aim of this study for sustaining or increasing the strength specialities and decreasing tissue reaction by using chitosan. Chitosan is an antibacterial material which is made crustaceans.Chrome catgut and silk sutures were waited in physiologic solution of isotonic serum up to 24 days. It was determined alteration of pull,knot and loop strength of sutures during this period. In the result strength tests and statistical interpretation were made.