Kıtosan esaslı ağ yapılı iç içe geçmiş polimerlerden bîyoetkin maddelerin salınımının incelenmesi
The investigation of release bioeffective specieses from interpenetrating polymer networks based chitosan
- Tez No: 346906
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN SARAYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, kitosan içerikli iç içe geçmiş ağ yapılı polimerlerin (IPN) sentezi, karakterizasyonıı ve sentezlenen IPN'lerden biyoetkin türlerin saliminin incelenmesi amaçlanmıştır. IPN'lerin hazırlanması için polimer olarak kitosan ve poli(N-vinilpirrolidon), monomer olarak akrilamid, akrilik asit, metakrilamid ve N-izopropilakrilamid, çapraz bağlayıcı olarak N,N'metilen bisakrilamid ve glutaraldehid kullanılmıştır. IPN'ler sulu çözeltide serbest radikal polimerleşme tepkimesi ile hazırlanmıştır. Hazırlanan IPN'lerin yapısal karakterizasyonu Fourier Dönüşümlü İnfrared Spektroskopisi (FT-IR) analizi ile yapılmıştır. IPN'lerin ısısal özellikleri termogravimetrik analiz (TG) ve diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC) ile yapılmıştır. IPN örneklerin termomekanik davranışlarını incelemek için termomekanik analiz (TMA) yöntemi kullanılmıştır. IPN'lerin şişme çalışmaları pH=l,l mide sıvısı ve pH=7.4 bağırsak sıvısına benzer tampon çözeltilerde, 37 °C'de gerçekleştirilmiştir. Şişme kinetiği ve difüzyon mekanizması ile ilgili parametreler şişme çalışmaları sonuçları kullanılarak hesaplanmıştır. IPN'lerin ortama duyarlı şişme davranışlarını belirlemek için denge şişme çalışmaları ve dönüşümlü denge şişme çalışmaları farklı pH ve sıcaklıktaki çözeltilerle yapılmıştır. Biyoetkin türlerin salımı için bir penisilin türü olan amoksisilin model ilaç olarak seçilmiş ve IPN'lere polimerleşme sırasında yüklenmiştir. IPN'lerden ilacın salımı ortamın pH'ı ve glutaraldehid derişimine göre 37 °C'de incelenmiştir. Hazırlanan IPN'lerin antibiyotiklerin pH duyarlı denetimli şahmında alternatif sistemler olarak kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed that synthesis of interpenetrating polymer networks (IPNs) based chitosaıı, characterization and the iııvestigation of release bioeffective specieses from the synthesized IPNs. Chitosan and poly(N-vinyl pyrrolidone) as polymers, acrylamide, acrylic acid, methacrylamide and N-isopropylacrylamide as monomer, N,N'-methylenebisacrylamide and glutaraldehyde as crosslinkers were used for preparation of IPNs. IPNs have been prepared by free radical polymerization reaction in the aqueous solution. Stractural characterization of prepared IPNs was made with Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR) analysis. Thermal properties of IPNs were done with thermogravimetric analysis (TG) and differeııtial scanning calorimetry (DSC) analysis. To investigate thermomechanic behaviours of IPNs samples, thermomechanical analysis (TMA) method were used. Swelling studies of IPNs were carried out in buffer solutions simulated gastric fluid of pH 1.1 and simulated intestiııal fluid of pH 7.4 at 37 °C. Parameters about swelling kinetics and diffusion mechanism were calculated by using of the results of swelling studies. To determine environmentally sensitive swelling behaviors of IPNs, equilibrium swelling studies and cycles equilibrium svvelling studies were made with the solutions at different pH and at different temperatures. Amoxicillin that is a kind of penicillin was selected as the model drııg and was loaded to IPNs during polymerization for the release of bioeffective drugs. Drug release from IPNs has been investigated with respect to the concentration of glutaraldehyde and pH of the medium, at 37 °C. It has been concluded that prepared IPNs could be used as alternative systems for pH sensitive controlled delivery of antibiotics.