Sinop yöresinde denizde ağ kafeslerde farklı yemlerle yapılan gökkuşağı alabalığı (oncorhynchus mykiss W.1792) yetiştiriciliği üzerine bir araştırma
A Research on the breeding of the rainbow trout which fed diggerent feed (oncorhynchus mykiss W.1792) in sea water cages in sinop coast
- Tez No: 34019
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET BÜYÜKHATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu çalışmada 100 g ortalama canlı ağırlığa sahip Gökkuşağı alabalıkları kullanılmıştır. 2 grup şeklinde düzenlenen denemede Gökkuşağı alabalıklarının denizde kafeslerde farklı yemlerle beslenmesinin gelişme üzerine yaptığı etkiler incelenmiştir. Denemede yaklaşık hacmi 6 m3 olan iki adet dairesel ağ kafes kullanılmıştır. I. grupta ortalama 102.15 ± 12.39 g olan 240 adet Gökkuşağı alabalığında toplam 64 gün süren deneme sonunda %98.75 yaşama oranı, ortalama 279.31 ± 37.43 g canlı ağırlık, 28.55 ± 1.35 cm ortalama uzunluk, 1.25 yemden yararlanma katsayısı ve 1.20 ± 0.15 kondüsyon faktörü saptanmıştır. II. grupta ortalama 104.88 ± 12.04 g olan 240 adet Gökkuşağı alabalığında yaşama oranı %98.75, ortalama 284.18 ± 43.86 g canlı ağırlık, 28.99 ± 1.49 cm ortalama uzunluk, 1.19 yemden yararlanma katsayısı ve 1.17 ± 0.19 kondüsyon faktörü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-35- 6. SÜMMAEY In this study, the Rainbow trouts average 100 g living weight have been used. The effects of different feed on the growth of Rainbow trouts were examined in sea cages by two seperated groups tests have been arranged. Two floating sea cages of which having average diameter 2 m and have the volume of 6 m3 have been used. First group; Rainbow trouts which initial average living body weight 102.15 ± 12.39 g were used. End of the experimental period the survival rate is % 98.75, average living body weight is 279.31 ± 37.43 g, average body length 28.55 ± 1.35 cm, feed conversion rate is 1.25 and condition factor is 1.20 ± 0.15 as obtained. Second group; Rainbow trouts which initial average living body weight 104.88 ± 12.04 g were used. End of the experimental period the survival rate is % 98.75, average living body weight is 284.18 ± 43.86 g, average body length 28.99 ± 1.49 cm, feed conversion rate is 1.19 and condition factor is 1.17 ± 0.19 as obtained.