Deniz salyangozunun (Rapana venosa valenciennes 1846) biyolojisi Sinop yöresinde yumurtlama zamanı ve yumurta veriminin saptanması
Biology of the sea snail (Rapana venosa valenciennes 1846) the time of the spawn and calculatio of the productuvity of spawn in Sinop area
  1. Tez No: 24916
  2. Yazar: SEDAT KARAYÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KALMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
- III- DENİZSALYANGOZU'NUN (Rapana venosa Valenciennes, 1846) BİYOLOJİSİ, SİNOP YÖRESİNDE YUMURTLAMA ZAMANI ve YUMURTA VERİMİNİN SAPTANMASI Bu araştırmada, Karadeniz'de bulunan deniz salyangozunun {Rapana vBnosa Valenciennes, 1846) biyolojisi, Sinop yöresindeyumurt lama zamanı ve yumurta veriminin saptanması amaçlanmıştır. Sinop yöresinde deniz salyangozlarının deniz suyu sicaklıgı 10-12 "C ye ulaştığı Nisan ayı sonuna doğru sahillere göç ettikleri, Haziran ayı ortasıdan itibaren yumurta bırakmaya başladıkları ve yumurtlamanın Ekim ayının ikinci haftasına kadar devam ettiği belirlenmiştir. örneklerin olcum ve sayımları sonucunda; Ortalama yumurta çapı 0.2 - 0.3 mm, ortalama kapsül çapı 3.01 ± 0.02 mm, ortalama kapsül boyu 18.94 ± 0.52 mm, bir kapsüle ait ortalama yumurta verimi 977 ± 46.26 adet, ortalama kapsül verimi 751 adet ve ortalama yumurta verimi 733727 adet olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-IV- ABSTRACT BIOLOGY, OF THE SEA SNAIL (Rapana venosa Valenciennes, 1846) THE TiME OF THE SPAWN AND CALCULATiO OF THE PRODUCTUViTY OF SPAWN İN SİNOP AREA In this research it was aimed to establish the biological aspect of the sea snail in Black Sea, and the time of spawn and calculation of the productuvi ty of spawn in Sinop Brea. The sea snails in the area of Sinop migrate to the coastal areas when the surface teparature of the water research to 10 - 12 °C during the month of April. It has also been established that the sea snail start spawning from mid June until the second week of October. After the calculations and measurements of the saples; Average diameter of an egg 0.2 - 0.3 mm, average capsule diameter 3.01 ± 0.02 mm, average capsule length 18.94 ± 0.52 mm, average egg productuvity for per capsule 977 ± 46.26 each, average productuvity of capsule 751 each and average productuvitv 733727 each have been established.