Bazı çin lahanası çeşitlerinin Samsun ekolojik koşullarına adaptasyonu üzerine bir araştırma
A Research on the adaptadion of some Chinese cabbage cultivars to the Samsun ecological conditions
  1. Tez No: 34027
  2. Yazar: AHMET BALKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Ziraat, Botany, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
7. ÖZET Bu araştırma, 1992 ve 1993 yılarında Samsun ekolojik ko şullarında bazı Cin lahanası çeşitlerinin adaptasyonlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Denemede Mikado Kohtei (Cl ), Early Autumn ( Ç2 ), Spring Al ( C3 ), W-R 60 Days ( C4 ), K-R Victor ( C5 ), Monument ( C6 ), Mikado R-70 Fi ( C7 ), Tokat-2 ( Ç8 ) çeşitleri ve Tokat-5 ( CA 1 ), Tokat-89 çeşit ( CA 2 ) adayları kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular maddeler halinde aşa ğıda verilmiştir. 1. Cin lahanası çeşitlerinde ilkbahar döneminde 1 Nisan tarihinde ekilen tohumlar, tohum ekiminden itibaren 7-9 gün arasında çimlenmiştir. En erken C6 ve C8 çeşitleri ile CA 1 ve CA 2 cesit adaylarının çimlendiği, en geç Cl, C4 ve C7 çeşitlerinin çimlendiği saptanmıştır. 2. İlk gerçek yaprakların oluşma zamanı, çeşitlere göre tohum ekiminden itibaren 13 - 16 gün arasında bulunmuştur. İlk gerçek yaprak oluşumu, birinci yıl Ç2 çeşidinde (13 gün), ikinci yıl ise C8 çeşidinde ( 13 gün ) en erken meydana gelmiştir, 3. ilkbahar döneminde denemede kullanılan çeşitlerin tümü değişen oranlarda tohuma kalkmıştır. Her iki deneme yılındada Ç2 ve C6 çeşitlerine ait bitkilerin tamamında ( % 100 oranında ) tohuma kalkma meydana gelmiştir. CA 2 çeşit ada yında ise tohuma kalkma en düsuk oranda ( 1992 yılı % 69, 199 3 yılı, % 63 ) meydana gelmiştir. 4. İLkbahar dönemi ekimlerinde Çin lahanası çeşitlerinde tohuma kalkmadan dolayı bas verimi elde edilememiştir. 5. ilkbahar döneminde denemenin her iki yılında da C2 çeşidi, tohum ekiminden itibaren 66 günde ciçeklenerek en er ken tohuma kalkan cesit olmuştur. 6. ÇA 2 çeşit adayı her iki deneme yılında da sıcağa duyarlı bitki sayısı bakımından en yüksek oranı oluşturararak-81- sıcağa duyarlı çeşit olduğu bulunmuştur. 7. Çin lahanası çeşitlerinde sonbahar dönemi olan 1 A- ğustos tarihinde ekilen çeşitler, tohum ekiminden itibaren 4 - 6 gün içerisinde çimlenmiştir. En erken çimlenme C4, Ç5 çe şitleri ve CA 1 çeşit adayında, en geç çimlenme ise C7 çeşi dinde olmuş tur. 8. Cin lahanası çeşitlerinde ilk gerçek yaprağın oluşma zamanı, çeşitlere göre tohum ekiminden itibaren 9-12 glln arasında meydana gelmiştir, ilk gerçek yaprak oluşumu, Ç2 çe şidinde en erken surede olmuştur. 9. Sonbahar döneminde toplam bas verimi, 1992 yılında en fazla Ç2 çeşidinden ( 8213 g ), 1993 yılında ise Ç3 çeşidin den ( 4440 g ) elde edilmiştir. 10. Ortalama bas ağırlığı yönünden, 1992 yılında C2 çe şidi ( 792 g ), 1993 yılında ise Ç7 çeşidinin ( 564.3 g ) en ağ l r o iduğu bul unraus tur. 11. Hasat oranı, 1992 yılında en fazla C6 çeşidinde ( % 100 ), 1993 yılında ise C2 çeşidinde ( % 72.41 ) olmuş tur. 12. Cin lahanası çeşitlerinde bas rengi yeşilin tonları o L a r a k s a p t a n m ıstır. 13. Çin lahanası çeşitleri arasında ortalama baş uzunluğu bakımından Ç6 çeşidi, denemenin her iki yılında da en uzun başlı ( 26.7 - 32.5 cm ) cesit olarak bulunmuştur. 14. 1992 yılı sonbahar döneminde hasat edilen Cin lahana sı çeşitleri arasında ortalama bas genişliği Ç2 çeşidinde en yüksek ( 8.3 era ), Ç6 çeşidinde ise en düşük ( 4.5 cm ) ola rak ölçülmüştür. 1993 yılında ise Ç3 çeşidinde ortalama bas genişliği en yüksek ( 10.3 cm ) ve Ç6 çeşidinde en düşük ( 7.7 cm ) olarak belirlenmiştir. 15. Sekil indeksi bakımından çeşitlerin bas sekli, oval ve silindirik olarak sınıflandırılmıştır. Ç6 çeşidinin silin--82- dirik bas seklinde, diğer çeşitler ise ovat bas seklindedir. 16, 1992 yılında Ç6 çeşidi bas sıkılığı en fazla ( 2.03 g/ml) olan çeşit, 1993 yılında ise CA 2 çeşit adayı bas sıkı lığı en fazla ( 1.05 g/ml ) olan çeşit olarak bulunmuştur. 17. Dekara verim bakımından 1992 yılında Ç2 çeşidi 4107 kg/da ile en yüksek verimli, Çl çeşidi ise 2102 kg/da verim ile en düşük verimli çeşit olarak saptanmıştır. 1993 yılında ise Ç3 çesidi 2198 kg /da ile en yüksek verimli, ÇA 1 çeşit adayı ise en düşük verimli ( 173 kg/da ) çeşit olarak bulun muştur. 18. 1992 yılı sonbahar döneminde sadece Çe çeşidinde ( % 23 ) tohuma kalkma olmuştur. 1993 yılında ise bütün çe şitlerde değişen oranlarda tohuma kalkma olmuş ve tohuma k a1k ma o r a n ı en f a z 1 a Ç 5 ( % 2 8 ) b e 1 i r 1 e n m istir. ( % 100 ), en az ise C2 çeşidinde 19. Sıcağa duyarlılık bakımından, C6 çeşidinin heı deneme yılında da sıcağa duyarlı olmadığı, görülmüştür. iki
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY A RESEARCH ON THE ADAPTATION OF SOME CHINESE CABBAGE CULTIVARS TO THE SAMSUN ECOLOGICAL CONDITIONS This research has been carried out to determine the adaptation of some Chinese cabbage cultivars to the Samsun ecological conditions in 1992 and 1993. The Mikado Kohtei (CI ), Early Autumun ( Ç2 ), Spring Al ( C3 ), W-R 60 Days ( Ç4 ), W-R Victor ( C5 ), Monument ( C6 ), Mikado R-70 Fi ( C7 ) and Tokat-2 ( Ç8 ) cultivars and Tokat-5 ( CA 1 ) and Tokat-89 ( ÇA 2 ) uncestified cultivars were used in the study. The results can be summarized as follows; 1. The Chinese cabbage seeds sown at l.st April ( Spring sowing ) wore germinate into 7-9 days after sowing. The earliest germinated has shown at C6, C8, ÇA 1 and ÇA 2 and the Ç 1 and C 7 were germinate later. 2. The first-real-leaf formation which vary to the c u 1 1 i v a r s o b s erved into 1 3 - 16 d a y s af t e r s o wing. 1 1 w a s shown at Ç2 ( 13 days ) and Ç 8 ( 13 days ) first and second year, respec t i vel ly. 3. The bolting rate varied to the cultivars for spring sowing. All of the plants belong to the Ç2 and Ç6 cvs. showed full bolting rate ( 100 % ). But the ÇA 2 unregistered cv. gave the least bolting both 1992 ( 69 % ) and 1993 ( 63 % ). 4. The spring time sowed Chinese cabbage cultivars did not head yielded due to the. bolting of all. 5. The earliest bolted cultivars was C2 bolted within 66 days after sowing for spring in two years. 6. The CA 2 unregistered cultivar showed to the highest rates of plants sensitive to head.-84- 7. The Chinese cabbage cultivars sowed at l.st August ( Autumn sowing ) germinated within the 4-6 days after sowing. According to the duration of germination, the C4, Ç5 and CA 1 cvs. were the earliest, and the Ç7 were the latest. 8. The first-real-leaf formation of the Autumn sowing Chinese cabbages observed within the 9-12 days after sowing The Ç2 cv. produced the earliest first real leaf formation. 9. The highest total ( sum ) head yield for Autumn sowing obtained from C2 ( 82 13 g ) and C3 ( 4440 g ) in 1992 a n d 19 9 3. respect iv e 1 1 y. 10. It was found that the C2 ( 792 g ) and Ç7 ( 564.3 g ) cultivars gave the highest mean head weight In 1992 and 1993 r e s p e c t i \ e 1 1 y. 11. The harvest rate; were the highest at Ç 6 ( 100 % ) and C2 ( 72.41 % ) in 1992 and 1993 respect i vel ly. 12. The head colour of the Chinese cabbage cvs. deter mined as green and its tones. 13. Amongst the Chinese cabbage cvs. the C6 cv. gave the highest mean head length ( 26.7 - 32.5 cm ) in both year. 1 4. A m o n g s t cultivars harvested at the t e r m of A u t u m n, the mean head width were the highest at C2 ( 8.3 cm ) and Ç3 ( 10.3 cm ) and the lowest at Ç6 (4.5 cm ) and C6 ( 7.7 c m ) i. n 1 9 9 2 a n d 1 9 9 3 r e s p e c t i v e 1 1 y. 15. According to the shape indexs, the head shape of the cvs were classified as ovat and sylindiric. The C6 cv has cylindiric head shape and others have ovat head shape. 16. The cult ivar has the highest head firmness, was C6 ( 2.03 g/nl ) and CA 2 ( 1.05 g/ral ) in 1992 and 1993 respect i vel ly. 17. It was determined that the highest yielding cultivars were the C2 ( 4107 kg/da ) and C3 ( 2198 kg/da ) and the3- lowest yielding cultivars were the Ç1 ( 2102 kg/da ) and the CA 1 ( 173 kg/da ) in 1992 and 1993 respect i vel ly. 18. Only the CI cult i var showed the bolting at the rate of 23 percent in the period of Autumn, 1992. But the cultivars showed varied rate of bolting in 1993. In this year it was observed that the Ç5 ( 100 % ) and the C2 ( 28 % ) has the highest and lowest bolting ratio, respect i vel ly. 19. The C6 cv. was found that it was not sensitive to heat in both 1992 and 1993.