Fotodegredasyon ile lineer alkil benzen sülfonat (LAB) ve fenol giderimi
- Tez No: 34037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. NUR ONAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ııı ÖZET Bu çalışmada lineer alkil benzen sülfonat (LAB) ve fenolün fotodegredasyon ile giderimi incelenmiştir. Fotodegredasyon deneyleri kesikli sistemde, hidrojen peroksit (H2O2) ve titanyum dioksit (TİO2) varlığında, 300 W UV lambası ışınlaması altında, 100 mi 100 mg/l LAB veya 100 mg/l fenol içeren çözeltiler kullanılarak yürütülmüştür. H2O2 ve TİO2 konsantrasyonu ve pH gibi parametrelerin fotodegredasyon verimine etkisi de araştırılmıştır. LAB ve fenolün fotodegredasyon ile verimli bir şekilde giderildiği gözlenmiştir. LAB fotodegredasyon verimleri H2O2 varlığında %78.3 - %99.9, ÎİO2 varlığında %85.1 - %99.7, H2O2 ve TİO2 birlikte bulunduğunda %55.5 - %99.9 arasında değişmektedir. Fenol fotodegredasyon verimleri ise H2O2 varlığında %86.8 - %99.9, TİO2 varlığında %53.5 - %79.4, H2O2 ve TİO2 birlikte bulunduğunda %98.8 - %99.9 arasında değişmektedir. LAB ve fenolün C02'e tamamen mineralize olabildikleri de saptanmıştır. Fotodegredasyon prosesinin pratiğe uygulanabilme imkanının araştırılması amacıyla güneş ışığında da fotodegredasyon deneyleri yürütülmüştür. LAB 'in güneş ışığı altında da verimli bir şekilde fotodegrede olduğu gözlenmiştir. Güneş ışığı altında LAB fotodegredasyon verimleri %76.8 - %99.9 arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, removal of linear alkyl benzene sulphonate (LAB) and phenol by photodegradation were investigated. Photodegradation experiments were performed in batch system, in the presence of hydrogen peroxide (H2O2) and titanium dioxide (TİO2) under 300 W UV lamp illumination using 100 ml aqueous solution containing 1 00 mg/l LAB or phenol. Effect of the parameters such as H202, TİO2 concentrations and pH on the photodegradation efficiency was also investigated. It was observed that LAB and phenol were removed efficiently by photodegradation process. LAB photodegradation efficiencies were between 78.3% - 99.9% in the presence of H2Ü2, 85.1% - 99.7%, in the presence of TİO2 and 55.5% - 99.9% in the presence of H2O2 and T1O2. Phenol photodegradation efficiencies ranged between 86.8% - 99.9% in the presence of H2O2, 53.5% - 79.4% in the presence of TİO2 and 98.8% - 99.9% in the presence of H2O2 and TİO2. It was also found out that LAB and phenol could be completely mineralized to CO2. Sunlight photodegradation experiments were also performed to explore applicability of photodegradation process to practical utilization. It was observed that LAB was photodegraded efficiently under sunlight illumination. Under sunlight illumination LAB photodegradation efficiencies ranged from 76.8% to 99.9%.