Samsun'un bazı ilçelerinde yayla koyunculuğunun genel yapısının analizi
  1. Tez No: 34036
  2. Yazar: SAVAŞ ATASEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
III ÖZ Bu araştırmada, Samsun iline bağlı Lâdik, Havza ve Vezirköprü ilçelerinde yayla koyunculuğunun genel özellikleri ile yetiştiricilerin sorunlarının belirlenmesi ve alınması gereken önlemlerin tespit edilmesi amaçlanmıştır» Bu ilçelere aut yaylalardaki toplam 30. koyun yetiştiricisi ile görüşülerek toplanan bilgiler analiz edilip, yorumlanmıştır. Elde edilen bulgular.ye varılan sonuçlara göre, birçok özellik bakımından ilçeler:; arasında önemli farklar olmasına rağmen, ürün değerlendirme',-.'pazarlama, ulaşım, örgütlenme ve hastalıklarla mücadele sorunları her ilçede mevcuttur» Çalışmaların; bu sorunların ortadan kaldırılması ve koyun-mera ilişkileri üzerinde yoğunlaştırılması halinde, yaylalardan yararlanma düzeyindeki başarıda bir artışın sağlanması mümkündür. ABSTRACT THE ANALYSIS OF GENERAL STRUCTURE OF SHEEP BREEDING IN PLATEAUS IN SOME TOWNS OF SAMSUN The aim of this research is to determine the general characteristics o-f sheep breeding in plateaus in the towns of Lâdik, Havza and Vezirköprü in Samsun, to -Find out the problems o-f the breeders and to state the necessary precautions» The views of. 30 breeders in the plateaus of these towns have been taken and the information received from them has been analysed and interpreted» According to the data -'obtained and results, although there are some important differences between the towns in
Özet (Çeviri)
III ÖZ Bu araştırmada, Samsun iline bağlı Lâdik, Havza ve Vezirköprü ilçelerinde yayla koyunculuğunun genel özellikleri ile yetiştiricilerin sorunlarının belirlenmesi ve alınması gereken önlemlerin tespit edilmesi amaçlanmıştır» Bu ilçelere aut yaylalardaki toplam 30. koyun yetiştiricisi ile görüşülerek toplanan bilgiler analiz edilip, yorumlanmıştır. Elde edilen bulgular.ye varılan sonuçlara göre, birçok özellik bakımından ilçeler:; arasında önemli farklar olmasına rağmen, ürün değerlendirme',-.'pazarlama, ulaşım, örgütlenme ve hastalıklarla mücadele sorunları her ilçede mevcuttur» Çalışmaların; bu sorunların ortadan kaldırılması ve koyun-mera ilişkileri üzerinde yoğunlaştırılması halinde, yaylalardan yararlanma düzeyindeki başarıda bir artışın sağlanması mümkündür. ABSTRACT THE ANALYSIS OF GENERAL STRUCTURE OF SHEEP BREEDING IN PLATEAUS IN SOME TOWNS OF SAMSUN The aim of this research is to determine the general characteristics o-f sheep breeding in plateaus in the towns of Lâdik, Havza and Vezirköprü in Samsun, to -Find out the problems o-f the breeders and to state the necessary precautions» The views of. 30 breeders in the plateaus of these towns have been taken and the information received from them has been analysed and interpreted» According to the data -'obtained and results, although there are some important differences between the towns inrespect of their characteristics, all towns have: problems with the? usage of product, marketing, transporttac ion, organisation and struggle against diseases. If the studies are: intense d on the solution of these problems and relationships between sheep and pasture, it is passible to provide an increase in the success in the level of getting the best usage of plateaus.