Osmanlı siyaset düşüncesinde adalet 1550-1650
Justice at Ottoman political tought 1550-1650
  1. Tez No: 340544
  2. Yazar: YUNUS KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ALİY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Tarih, Philosophy, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
İnsanlık tarihi boyunca tartışılan konulardan biri olan adaletin ne olduğu ve nasıl olması gerektiğiyle ilgili siyaset düşüncesi gelenekleri nisbetinde farklı fikirler ortaya atılmıştır. Altı yüzyıl boyunca etkin bir siyasi güç olarak yaşamış ve medeniyet mirasıyla yaşamaya devam eden Osmanlı?nın siyaset düşüncesi geleneğinde de adalet en çok tartışılan konulardan biri olmuştur. Ne var ki Osmanlı siyaset düşüncesi, çeşitli boyutlarıyla akademik araştırmalara konu olmakla birlikte, adalet mefhumu bağlamında yeteri kadar incelenmemiştir. Halbuki Osmanlı siyaset düşüncesi edebiyatı incelendiğinde, adaletin ve adaletle ilişkili olarak siyaset zemininde anlam kazanan kavramların, siyaset düşüncesinin temel meselelerinden biri olarak tartışıldığı görülecektir. Bu tartışmaların derlenmesi ve değerlendirilmesi siyaset felsefesi açısından oldukça önemlidir. Bu itibarla çalışmamızın konusu Osmanlı siyaset düşüncesinde adalettir. Çalışma kapsamında öncelikle Osmanlı medeniyetini besleyen düşünce havzalarında adaletin nasıl anlaşıldığı konusu ele alındı. İkinci olarak Osmanlı düşünürlerinin adaleti nasıl tarif ettikleri genel hatlarıyla incelendi. Bu çerçevede adalet ve siyaset kavramlarının âlem ve insan tasavvuruyla olan ilişkisi, devlet ve sultan kavramları da göz önünde bulundurularak değerlendirildi. Üçüncü olarak siyaset literatüründe tarif edilen adalet mefhumunun devlet ve toplum zemininde nasıl tecessüm ettirildiği hususu incelendi. Son olarak da Osmanlı toplumunda yaşanan değişimler ve bu değişimlerin adalet bağlamında ıslahatnamelere nasıl yansıdığı üzerinde duruldu.
Özet (Çeviri)
Justice is one of the issues discussed throughout the history of mankind. Different ideas laid out about what justice is and how it should be. The idea of justice in Ottoman political tradition has been one of the most debated topics. Ottoman political thought and the justice has not been studied sufficiently. However, the Ottoman political thinkers have produced new ideas about justice. Political theories of the Ottoman political thinkers about justice is very important for todays political theories. In this study, being searched, how Ottoman politics have a sense of justice. First part of this study evaluated the understanding of justice in the Ottoman civilization, feeding the basins of thought. Second, discussed how the Ottoman thinkers describe justice. In this context, considering the concepts of the state and the sultan, the concepts of justice and politics were evaluated. Thirdly, analyzed the notion of justice, politics, government, and society as described in the literature. Finally, focused on the reflection of the Ottoman thinkers about changes in the Ottoman society and justice in the context of these changes.