Improving the efficiency of the reserve engineering projects at Marmara University computers integrated manufacturing laboratory
Marmara Üniversitesi bilgisayar bütünleşik imalat labaratuvarında tersine yürütülen prosesler mühendisliği projelerinde verim arttırımı
- Tez No: 34056
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ALLAHVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın konusu Marmara Üniversitesi CİM (Bilgisayar Entegre imalat) laboratuarında Tersine Yürütülen Prosesler Mühendisliği (Reverse Engineering) projelerinde verim artırımıdır. Tezin üç bölümü bulunmaktadır. Birinci bölüm endüstrideki CAD/CAM (Bilgisayar Destekli Tasarim ve imalat) uygulamalarının gelişimini anlatmaktadır.. İkinci bölümde genelde bilgisayar destekli imalat ve özelde Marmara Üniversitesi CİM (Bilgisayar Bütünleşik imalat) laboratuarında yürütülen projelerin verimli bir şekilde yürütülmesi ve koordine edilebilmesini sağlayacak yönetimsel çözümler yer almaktadır. Üçüncü bölüm ise tezin teknik yanını oluşturmaktadır. Bu bölüm Marmara Üniversitesi CİM laboratuarında tersine yürütülen prosesler yöntemi ile yapılan projelere daha verimli olarak nasıl yaklaşılacağı problemine çözümler üretmeye çalışmaktadır. ilk bölümde günümüz koşullarını ve uygulamalarını daha iyi kavrayabilmek amacı ile CAD/CAM'in kısa tarihçesi sunulmaktadır. İkinci hölfııııdo ç\rno\ pilnir.nynr dnslr?kli imnlnt vo öznlliko Mnrmnra Üniversitesi CİM (Bilgisayar Bütünleşik imalat) laboratuarında yürütülen projelerin verimlilik problemlerine yönetimsel bir yaklaşım getirilmiştir. Bilgisayar destekli imalat ve eş zamanlı mühendislik (concurrent engineering) ile ilgili bilgiler verilmiştir. Ayrıca bu tür projelerde takip edilmesi gereken ideal prosedür sunulmaktadır. Bu prosedürün amacı sadece verimliliği artırmak değil, aynı zamanda Marmara Üniversitesi CİM laboratuarında yürütülen proses ve hizmetlerin kalite kontrolü emniyet altına almaktır. Üçüncü bölümde Marmara Üniversitesi CİM laboratuarındaki mevcut verimliliği artırmaya yönelik teknik bir yaklaşım sunulmaktadır. Bu bölümün ana aktivitesi Euklid Cad/Cam sisteminde oluşturulacak olan nokta verilerini yüzey bilgilerine dönüştürülmesini sağlayan yöntemler ve bu yöntemleri destekleyen alt programlardır. Bu çalışma maliyetleri düşürmeyi ve Marmara Üniversitesi CİM laboratuarında yürütülen projelerin verimini artırmayı amaçlamaktadır. Marmara Üniversitesi CİM laboratuarında yürütülen projeler tersine yürütülen prosesler mühendisliğinin bir uygulamasıdır. Tersine yürütülen prosesler mühendisliğinde başlangıç noktasi son ürün veya mastır modeldir. Tersine yürütülen prosesler mühendisliği tasarım sürecinde çok önemli bir aşamadır. Tersine yürütülen prosesler mühendisliği fiziksel verilerin geometrik verilere dönüştürülmesi için kullanılır. Bu noktadan sonra analiz yapmak veya mevcuttasarımda değişiklikler yapmak mümkün olmaktadır. Kalıpçılık sektöründeki genel uygulama aşağıdaki gibidir; Kalıpçılık sektöründe imalat için yeterli teknik resim bulmak genellikle mümkün değildir. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi parçaların genellikle 1/1 oranında dizayn edilmesidir Ru yüzden Cad/Cam projelerindeki genol uygulama mastır model veya prototipten yoia çıkmaktır Cad/Cam uygulamalarında bu tür veriler aşağıdaki gibi değerlendirilmektedir; 1) Mastır model veya prototip koordinat ölçme makinası ile ölçülür. 2) Koordinat ölçme makinasından elde edilen nokta datası Cad/Cam sistemi kullanılarak yüzeyler oluşturulur. Bu yüzeyler daha sonra dişi-erkek çevirimi, ayırma yüzeylerinin oluşturulması, çekme paylarının verilmesi gibi işlemlerde kullanılır. En önemli işlem ise CNC freze için işleme programlarının (NC kodlar) oluşturulmasıdır. 3) Oluşturulan NC programlar CNC frezeye aktarılarak işleme başlar. Bu işlem de Tersine yürütülen prosesler Mühendisliğinin (Reverse Engineering) bir uygulamasıdır. Tersine yürütülen prosesler Mühendisliği projelerindeki verimliliği etkileyen en önemli unsurlar aşağıdaki gibi özetlenebilir; 1) Ölçme süresi 2) Ölçme verilerinin Cad/Cam sistemi ile yüzey bilgisine çevirilmesi 3) CNC Freze işleme süresi Marmara Üniversitesi CİM laboratuarında kalıpçılık sektöründe üretim yapmak amacıyla aşağıdaki donanım ve yazılım mevcuttur. - Geoboy Mitutoyo koordinat ölçme makinasi - Euklid Cad/Cam (Bilgisayar destekli dizayn ve imalat) Sistemi (HP425 iki workstation üzerinde) - Lagün 3D CNC freze Tersine yürütülen prosesler mühendisliğinin verimi projeler sırasında kullanılan yöntem ve araçlara dayalıdır. Bu çalışma ile maliyetlerin düşürülmesinin ve üretilen servis ve ürünlerin kalitesinin garanti altına alınmasının, oluşturulan yönetimsel çözümlerle ve geliştirilen teknik uygulamada sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the efficiency increase in reverse engineering projects conducted at Marmara University CIM (Computer Integrated Manufacturing) laboratory. There are three main parts of the study. First part explains the development of CAD/CAM applications in the industry. The second part studies and offers managerial solutions for conducting and coordinating computer aided manufacturing projects in general and reverse engineering projects at the Marmara University CIM Laboratory in particular in a more efficient way. The third part constitutes the technical part of the study which tries to find solutions to the problem of how to attack reverse engineering projects efficiently by using CAD/CAM facilities of Marmara University CIM laboratory. In the first part a brief history of CAD/CAM is given which helps us understand the current situation and today's applications. In the second part of the study, a managerial approach is given to the problem of computer aided production in general and the reverse engineering applications conducted at the Marmara University CIM Laboratory. General information is given about Computer aided production and Concurrent engineering. Also an ideal procedure which should be followed during a reverse engineering project is offered. By this procedure not only the efficiency is improved, but also the quality control of the processes and services performed by the Marmara University CIM laboratory is ensured. In the third part a particular efficiency problem in the Marmara University CIM laboratory is approached from the technical point of view. Main activities of the second part of the sudy is the production of subroutines in Euklid Cad/Cam system which will reduce the time consumed in the surface generation using point data obtained from Mitutoyo measuring machine. This reduces the costs and increases the efficiency in the reverse engineering projects at the Marmara University CIM laboratory. The projects conducted at the CIM laboratory is an application of Reverse Engineering where the starting point is a finished product or a master model. Reverse Enginnering is a very important stage in the design process. Reverse Enginnering is used for transfering physical data to geometrical data. After this point it is possible to analyze or modify the existing design. The common practice in the mold and die industry is as follows. In the mold and die manufacturing sector it is usually not possible to find detailed technical drawings for manufacturing. Therefore the common practice is to use sample pieces or prototypes as input for production. In Cad/Cam applications this kind of input is treated as follows;1) Sample piece or prototype is digitized using coordinate measuring machine 2) Point data which is obtained by the measuring machine is converted to surface data by the Cad/Cam system and this surface data is used for further processing (male/female conversion, parting surface generation, expansion ratios, etc.). The main process is the generation of NC program for the CNC milling machine. 3) NC program is used at the CNC milling machine This process is also an application of Reverse Engineering. The critical activities which will effect the efficiency in reverse engineering projects can be summarized as follows: 1) Measurement time 2) Time consumed in converting the point data to surface data 3) Milling time at the CNC milling machine Marmara University CIM laboratory has the following hardware and software which is used for production in the mold and die manufacturing sector; - Geoboy Mitutoyo coordinate measuring machine - Euklid Cad/Cam system installed on HP425 workstations - Lagun 3D CNC milling machine The efficiency of reverse engineering depends heavily on the techniques employed during the projects. Costs can be reduced to minimum and the quality of the products and services produced can be ensured by the managerial procedures offered and the subroutines and techniques developed which contitutes the contents of this study.