Polikistik over sendromunda tanı kriteri olarak serum anti-müllerian hormon kullanılmasının, tanı kriteri olarak ultrason görüntüleme kullanılmasına göre üstünlüğü olup olmayacağının araştırılması
Investigation of the use of serum anti-mullerian hormon as diagnostic criteria in polycystic ovary syndrome whether or not the rule from the use of ultrasound imaging as diagnostic criteria
  1. Tez No: 340591
  2. Yazar: NEFİSE TANRIDAN OKCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHPARE TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada amacımız günümüzde geçerli olan tanı kriterleri kullanılarak polikistik over sendromu (PCOS) tanısı alan hastalarda, serum anti-müllerian hormon (AMH) düzeylerini ölçerek, ultrasonografik değerlendirmede polikistik over (PCO) görüntüsü ile ilişkisini saptayarak, serum AMH düzeyinin ultrasonografik görünüm yerine kullanılıp kullanılmayacağını bulmaktır. Çalışmamız Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde prospektif olarak planlandı. Kasım 2012 - Mayıs 2013 tarihleri arasında jinekoloji polikliniğimize başvuran 18 - 35 yaşları arasında olan, Rotterdam tanı kriterlerine göre tanısı konan 50 PCOS hastası ve farklı nedenlerle polikliniğimize başvuran normoovulatuar 50 kontrol hastası çalışmamıza dahil edildi. Hastaların vucut ağırlıkları ve boy uzunlukları ölçülerek Beden Kitle İndeksleri (BKI) [Vücut ağırlığı (kg)/boy (m2)] formülüne göre hesaplandı. Hastalarda hirsutizm değerlendirmesi için Modifiye Ferriman-Gallwey skorlama sistemi kullanıldı. Hastalarda menstruel siklusun 3. günü serum AMH, FSH, LH, E2, TSH, prolaktin, total testosteron, DHEAS, 17-OH progesteron düzeyleri ölçüldü. Yine siklusun 3. günü ultrasonografi ile antral folikül sayımı yapıldı. Over hacim hesaplaması elipsoid görüntü üzerinden yapıldı (0.5 x uzunluk x genişlik x kalınlık). PCOS grubunun vücut ağırlığı anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p=0,004).
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the importance of serum anti-mullerian hormone (AMH) levels in the definition of Polycystic ovary syndrome (PCOS). Methods: This was a prospective clinical trial in which diagnosis with 50 PCOS patients based on Rotterdam revised criteria were compared to normoovulatory 50 cases. The study was conducted between November 2012 - May 2013. Participants were recruited from the Obstetrics and Gynecology polyclinics of Uludag University Medical School. Cases with the age 18- 35 years were taken in to the study. Weight and height were measured and BMI was calculated as weight (kg)/height (m2). Hirsutism was confirmed by scoring system of Ferriman and Gallwey. In patients serum levels of AMH, FSH, LH, E2, TSH, prolactin, total testosterone, DHEAS and 17-OH progesterone were measured on the 3rd day of menstrual cycle. In addition, on the 3rd day of the cycle, antral follicule count (AFC) was performed by ultrasound. Ovarian volume was calculated using the simplified formula for a prolate ellipsoid (0.5x length x width x thickness). Results: When compared with control group, weight was significanty higher in PCOS group (p=0,004).