Çocuklarda çölyak hastalığı tanısı ve izleminde iskemi modifiye albumin, total oksidan durum ve total antioksidan kapasitenin değerlendirilmesi
Assessment of ischemia modified albumin, total antioxidant status and total antioxidant capacity in diagnosis and follow up of celiac disease in children
  1. Tez No: 340648
  2. Yazar: ERSİN SAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REHA ARTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Gastroenterology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışmamızda çölyak hastalığı (ÇH) patojenezinde önemli bir basamak olan oksidatif stress göstergelerini araştırmayı amaçladık. Bunun için ÇH?nda daha önce değerlendirilmemiş olan oksidan ve antioksidan belirteçler olan iskemi modifiye albümin (İMA), total oksidan durum (TOD), total antioksidan kapasite (TAK), sülfidril (SH) ve ilerlemiş protein oksidasyon ürünlerinin (AOPP) düzeylerini tanı sırasında ve glutensiz diyet sonrasında değerlendirdik. İleriye dönük olarak planlanan çalışmamıza Mart 2011 ? Mart 2013 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenteroloji Polikliniği?nde ÇH tanısı konulan 37 olgu ile kontrol grubunu oluşturan 29 sağlıklı çocuk dahil edildi. Çölyak hastalığı olan çocuklarda oksidan belirteçler olan İMA, TOD, AOPP düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek iken antioksidan belirteçlerden TAK ve SH düzeyleri ise kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede düşük olarak saptadık. Ayrıca Marsh-Oberhuber histopatolojik evresi ile dTG IgA?nın yüksek (r=0.761, p=0.001) ve İMA?nın orta düzeyde pozitif korelasyon (r=0.647, p=0.001) gösterdiğini saptadık. Glutensiz diyet sonrasında İMA, TOD, AOPP düzeylerinin diyet öncesi düzeylerine göre anlamlı derecede düşük, TAK ve SH düzeylerinin ise diyet öncesi düzeylere kıyasla anlamlı derecede yüksek olduğunu saptadık. Sonuç olarak, çalışmamızda oksidatif stresin ÇH patojenezinde rol aldığını, oksidatif stres belirteçleri ile bunun değerlendirilebileceğini ve glutensiz diyet sonrası oksidatif stresin gerileyeceğini saptadık. Ayrıca İMA?nın histopatolojik evre ile orta düzeyde pozitif korelasyon gösteren bir belirteç olduğunu saptadık
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to investigate oxidative stress markers which is an important factor in pathogenesis of celiac disease (CD) in children. For this purpose, we evaluated ischemia modified albumin (IMA), total oxidant status (TOS), total antioxidant capacity (TAC), sulphydryl (SH) and advanced oxidation protein products (AOPP) which are oxidant and antioxidant markers that had not been evaluated in CD before in the course of diagnosis and following gluten-free diet. A total of 37 patients who were diagnosed with CD at Pediatric Gastroenterology Clinic of Akdeniz University, School of Medicine between March 2011 and March 2013 and 29 healthy children were enrolled in this prospective study. While oxidant markers, IMA, TOS, AOPP levels were significantly higher in patient group compared to control group, antioxidant markers, TAC and SH levels were found significantly lower in patient group compared to control group. We also detected that dTG IgA showed a highly positive correlation (r=0.761, p=0.001) and IMA showed moderately positive correlation (r=0.647, p=0.001) with Marsh-Oberhuber histopathologic stage. We found that IMA, TOS, AOPP levels were significantly lower and TAC and SH levels were significantly higher after gluten free diet compared to pre-diet period . In conclusion, we detected that oxidative stress plays a role in pathogenesis of CD, this can be evaluated with oxidative stress markers and oxidative stress resolves after gluten-free diet. We also detected that IMA is a marker which shows a moderately positive correlation with histopathologic stage