Plazma sprey kaplamalarda bazı malzeme parametrelerinin bağlanma mukavemetine etkileri
  1. Tez No: 34070
  2. Yazar: MURAT DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada, altlık malzemenin, yüzey hazırlamanın ve kaplama malzemesinin(toz) bağlanma mukavemetine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla; altlık malzeme olarak AISI 1020 ve AISI 304 kalite çelikler, kaplama tozu olarak ise alumina, zirkonya ve Ni-Cr-Al kompozit tozlan kullanılmıştır. Malzeme yüzeyini hazırlamak için kumlama (grit blasting) yönteminin yanısıra yüzey özelliklerini geliştirmek için de“ara bağlayıcı”kaplama yöntemine gidilmiştir. Yüzey hazırlamanın etkisini inceleyebilmek için farklı İM boyutta(36 ve 60 grit) SiC (silisyum karbür) kumlar kullanılmıştır. Kaplamalar, Metco firmasının plazma sprey sistemi ve 3MB plazma sprey tabancası kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Kaplanmış malzemeler üzerinde X-ışınlan ve metalografik incelemeler gerçekleştirilmiştir. Numunelerin bağlanma mukavemetlerini belirlemek için; bağlanma deneyi, üç noktada eğme deneyi ve çökertme deneyleri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar irdelenerek literatür incelemelerine bağlı olarak karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the effects of substrate, surface preparing and coating material on bonding strength have been investigated. Related to this as substrate AISI 1020 and AISI 304 steels and as coating material alumina, zirconia and Ni-Cr-Al composite powders are used. In order to prepare material(coating surface) grit blasting method and to develop the surface properties interface bonding coating have been employed. To be able to investigate the effect of surface prepering two different size of SiC powder with 36 and 60 grit are used. The coating has been realized by plasma spray method from Metco firm and by using 3MB plasma spray gun. Coated materials have been investigated using X-ray and metallography method. To determine the bonding strength of the sample three point bending, bonding and erichsen trials are employed. The results have been discussed and compared with literature survey.