Bilgisayar destekli eğitimde z-80 mikroişlemcisinin animasyon ile öğretimi
  1. Tez No: 34071
  2. Yazar: CEM ÖNSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN ALSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Bu araştırmada“ Z-80 Mikroişlemcisi ”ve“ Mikroişlemcinin Öğretilmesinde Görsellik0 kavramlan birlikte incelenmektedir. Konuya esas olan Z-80 MİKROİŞLEMCİSİ incelenmiş ve bu plan doğrultusunda hazırlanan ANİMASYONLA tez içerisindeki konulara görsel destek verilmiştir. Tüm özelliklerini ve içeriğini benim hazırladığım bu animasyon yazılımına SHOW MENU adı benim tarafımdan verilmiştir. Tezle birlikte verilen bir adet 3.5”HD disketten kullanıma hazır olup başlatmak için SHOW MENU yazıp Enter tuşuna basmak yeterlidir. Animasyon içerisindeki görüntüler grafik programlarında çizilmiş ve özelliklerine göre hareket yönleri belirlenmiştir. Animasyondaki tüm konular tez içerisinde yer almaktadır. SHOW MENU programının içeriği ve kullanımı ile ilgili bilgiler Bölüm 1'de 1.7 başlığında verilmiştir. Öğretmen faktörü olmadan eğitim yetersiz kalacağından, bu sunu yazılımı, uygun bir bilgisayar laboratuarında (Milli Eğitim Bakanlığınca kurulan Bilgisayar Destekli Eğitim Laboratuarı gibi), yoksa tüm öğrencilerin gözlemleyebileceği şekilde hazırlanmış bir ortamda (Bir PC ve Data Show cihazı gibi), çalıştınlmalıdır. Bu çalışma sırasında öğretmenin konuyu anlatması ve ilgili açıklamaları animasyon programında verilen şekiller, tablolar, diyagramlar üzerinden yapması, programdan en iyi faydalanmayı sağlayacaktır. Burada amaç öğretmenin anlattığı konuda geçen çizimlerin ekrandan öğrenciye verilmesidir. Örneğin adresleme yöntemleri anlatılırken çizilmesi gereken şekiller, yaklaşık olarak dersin yansının gereksiz yere harcanmasına neden olmaktadır. Üstelik aynı işlemlerin her dönem, tüm öğretmenler tarafından tekrar edildiği düşünüldüğünde yapılan basit bir hesapla, eğitim için geçmesi gereken zamanın yarısının boşa harcandığı gözler önüne serilecektir. Bunun önüm geçilebilmesi ve görselliğin arttırılması için bu ve bunun gibi çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY With this research notions of 'Z-80 Microprocessor1 and Visiual Perspective of Microprocessor Teaching' are analysed together. The syllabus of Z-80 MICROPROCESSOR.which is the main subject of the research has been studied and the ANIMATION software, which is prepared within the framework of this plan, has been supported by the subject in the thesis. Since without teachers education cannot be sufficient; these presentation software should be studied at an appropriate computers laboratory (like Computers Assisted Education Laboratories Founled by Ministery of National Education) if available, or in such an enviromment prepared to be viewed by all students (Like a Data Show Device). If the teacher explains the subjects and explains the figures, tables and diagrams throughout the study, the students will be able to benefit the animation programme in the best way. The target, here, is to convey the figures that were in the subject that the teacher is trying to teach. For example, during the addressing methods are taught, the figures that are necessery to be drawn take the half of the time of the lessons. Morever, if one considers that the same thing is repeated ever term by all the teachers, one can imagine that how much time is spent, thought that can be spent for education, in void. In order to stop these and increase the visual aspects, this and similiar studies are needed.