Lactobacıllus Reuteri' nin oral kolonizasyonunun hayvan modeli üzerinde incelenmesi
Investigation of Lactobacillus Reuteri' s oral colonization in animal model.
- Tez No: 340708
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET SANDALLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Probiyotik ürünlerin kullanımının son yıllarda hızla arttığı bilinmektedir. Probiyotik bakteriler, sahip olduğu özellikler nedeniyle ortamda bulunan patojen bakterilerle yer değiştirerek konağa zarar vermeyen ve yarar sağlayan bir ortam yaratmaktadırlar. Bu nedenle çok hızlı gelişim gösteren ve ileri yıllar için umut vaat eden bu ürünlerin ağız florası ve diş plağı üzerine etkileri son yıllarda araştırma konusu olmuştur. Çalışmamızda, L. reuteri' nin doğumdan itibaren oral mikrobiyolojik çerçeve içerisine dahil olabilme yeteneğinin in vivo koşullarda sıçanlar üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamız için Yeditepe Üniversitesi Deney Hayvanları Etik Kurulu' ndan onay alınmıştır. Tükürüklerinde S. mutans ve L. reuteri bulunmayan 1 aylık 24 adet Spraque Dawley sıçan rastgele üç gruba ayrılmıştır. İlk grup Kontrol grubu olarak belirlenmiştir. 2. ayda S. mutans ile infekte edildikten sonra 3. ,4. ve 5. aylarda tükürük mikrobiyolojik analizleri yapılarak S. mutans sayıları belirlenmiştir. İkinci grup Probiyotik I grubu olarak belirlenmiştir. 2. ayda S. mutans ile 3. ayda L. reuteri ile infekte edilmiştir. 3. ,4. ve 5. aylarda tükürük mikrobiyolojik analizleri yapılarak S. mutans ve L. reuteri sayıları belirlenmiştir. Probiyotik II grubu olarak belirlenen üçüncü grup ise 2. ayda L. reuteri ile 3. ayda S. mutans ile infekte edilmiştir. 3. ,4. ve 5. aylarda tükürük mikrobiyolojik analizleri yapılarak S. mutans ve L. reuteri sayıları belirlenmiştir. S. mutans sayıları, Kontrol grubu ve Probiyotik I grubunda 3. ve 4. ayda giderek artmış, 5. ayda azalmıştır. Probiyotik II grubunda 4. ayda artmış, 5. ayda azalmıştır. L. reuteri sayıları, Probiyotik I grubunda 4. ve 5. ayda giderek artmıştır. Probiyotik II grubunda da 3. ,4. ve 5. aylarda her ay artmıştır. Probiyotik I grubunda L. reuteri seviyeleri artarken, S. mutans seviyeleri Kontrol grubuna paralel olarak azalmıştır. Probiyotik II grubunda ise L. reuteri seviyeleri artarken, S. mutans değerleri Kontrol grubuna göre daha yüksek seviyede başlayıp tekrar azalmıştır. Bu nedenle, L. reuteri' nin `ilk kolonizasyon suşu? olarak tükürükte daha iyi bir kolonizasyon gösterdiği düşünülebilir. Sonuç olarak probiyotik suş L. reuteri ile daha fazla sayıda kolonizasyon çalışması yapılması uygundur.
Özet (Çeviri)
It' s known that the usage of probiotic products has increased rapidly in recent years. Due to their properties, probiotic bacteria replace with pathogenic bacteria and compose an environment that do not damage and benefit the host. Therefore, the effect of these developing and promising products on oral flora and dental plaque, has been the subject of research . The aim of the present study is to investigate the ability of L. reuteri to colonise in oral flora in vivo. An ethical approval was received from Yeditepe University Experimental Animal Ethics. 24 Spraque Dawley rats at the age of 1 month without having S. mutans and L. reuteri in their saliva, were randomly divided into 3 groups. The first group, Control group, was infected with S. mutans at 2. month. S. mutans counts were determined with microbiological saliva analyzes at the month of 3rd, 4th and 5th. The second group, Probiotic I group was infected with S. mutans at 2. month, infected with L. reuteri at 3. month. S. mutans and L. reuteri counts are determined with microbiological saliva analyzes at the month of 3rd, 4th and 5th. The third group, Probiotic II group was infected with L. reuteri at the 2. month, infected with S. mutans at 3. month. S. mutans and L. reuteri counts are determined with microbiological saliva analyzes at the month of 3rd, 4th and 5th. S. mutans counts of Control group and Probiotic I group increased steadily at 3. and 4. months, and gradually decreased at 5. month. L. reuteri counts of Probiotic I group increased steadily at 4. and 5. month. L. reuteri counts of Probiotic II group increased steadily at 3rd, 4th and 5th months. In Probiotic I group, S. mutans counts decreased in paralel with Control group. In Probiotic II group, S. mutans counts started at a higher level than Control group and decreased at 5. month. Therefore, it may be concluded that, L. reuteri promised a better colonization as a `first colonisation strain'. In conclusion, it' s more convenient to conduct more studies regarding L. reuteri.