Ayva çekirdeği müsilajı ve buğday ruşeym yağının sıçanlarda yara iyileşmesi üzerine etkisinin incelenmesi
Assessment of the effects of quince seed mucilage and wheat germ oil on wound healing in rats
- Tez No: 340765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ?ULE APİKOĞLU RABU?
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Bölümü
- Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Hipokrates?in döneminden beri sağlık bakımında önemli bir yere sahip olan yara iyileşmesi (Rodrigues et al 2012) için halk arasında bitkisel yöntemlere sıkça başvurulmaktadır. Çalışmamızda buğday rüşeymi yağı ve ayva çekirdeği müsilajının sıçanlarda kütanöz yara iyileşmesi üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. Çalışma topikal ayva çekirdeği müsilajı ve topikal buğday rüşeym yağı uygulanan tedavi grupları ve olağan yara bakımı alan konrol grubu olmak üzere üç grup üzerinde yürütülmüştür. Yara iyileşmesi, yara kontraksiyonunun planimetrik ölçümleriyle ve tam epitalizasyon için geçen sürenin belirlenmesi ile değerlenmiştir. Buğday yağı uygulanmış sıçanlarda yara kapanma hızı ilk dört gün kontrolden daha düşükken 8., 10. ve 12. günlerde kontrolden anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Tam epitelizasyon süresinin medyan değeri buğday yağı uygulanmış grupta 11 gün iken, kontrol grubunda 13 gündür. Buğday yağı uygulamasının kontrol grubuyla karşılaştırıldığında tam epitelizasyon için gerekli süreyi azaltarak yara iyileştirmesini hızlandırdığı görülmektedir. Ayva çekirdeği müsilajı uygulanmış sıçanlarda yara kapanma hızı kontrolden farklı bulunmamıştır. Tam epitelizasyon süresinin medyan değeri ayva çekirdeği müsilajı uygulanmış grupta 13 gün (11-13 arasında) iken, kontrolle aralarında anlamlı bir fark görülmemiştir. Sonuç olarak çalışmamızda buğday rüşeym yağı uygulamasının yara iyileşmesini hızlandırdığı görülmüştür. Bu bulgunun yara tedavisine alternatif veya tamamlayıcı bir yaklaşım getirebileceği düşüncesindeyiz. Diğer taraftan ayva çekirdeği müsilajının yara iyileşmesi üzerine etkisinin ileri çalışmalarla daha yüksek konsantrasyonlarda denenmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Assessment of the effects of quince seed mucilage and wheat germ oil on wound healing in rats Since the time of Hippocrates, wound healing has been an important matter in health care (Rodrigues et al 2012). Besides the medical therapies, people still use traditional herbal remedies for wound care. In our study we aimed to investigate the effects of wheat germ oil and quince seed mucilage on cutaneous wound healing in rats. The study was conducted on three groups of animals, which received topical wheat germ oil and topical quince seed mucilage as the therapy groups; and usual wound care as the control group. Wound healing was assessed by planimetric measurements of the contracting wound and the full epithelialization time. The findings yielded that when compared with the control rats, rats receiving topical wheat germ oil displayed lower wound closure rates in the first four days, while this rate was significantly higher in the 8., 10. and 12. days. The median duration of complete epithelialization was 11 days for the wheat germ oil group and 13 days for the control group. Compared with the control group, the topical application of wheat germ oil accelerated wound healing by reducing the time required for complete epithelialization. On the other hand, the wound closure rates of the rats receiving quince seed mucilage were not different from those of the control rats different. The median duration of complete epithelialization of the quince seed mucilage treated group which was 13 days had no significant difference from the control group. In conclusion, the application of wheat germ oil was observed to accelerate wound healing. This finding could suggest an alternative or complementary approach to wound treatment. On the other hand, we think that the effect of the quince seed mucilage on wound healing should be assessed using higher concentrations of the preparation at further studies.