Karpal tünel sendromlu hastalarda total antioksidan kapasite ve oksidatif stresin araştırılması
Evaluation of total antioxidant capacity and oxidative stress in patients with carpal tunnel syndrome
- Tez No: 340834
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ULUDAĞ, PROF. DR. NURTEN AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bilekte mediyan sinirin bir tuzak nöropatisi olan karpal tunel sendromu (KTS), kadınlarda % 5.8, erkeklerde % 0.6'lık bir prevalans ile en sık gorulen periferik sinir hastalıklarından biridir. Parestezi ve uyuşukluk gibi duyusal semptomlar baskındır ve gece alevlenmesi klasik bir özelliktir. Bazen basit bir durum olarak düşünülmesine rağmen ciddi bir özürlülük nedenidir. KTS en fazla iş gücü kaybına yol açan hastalıklardan biridir. KTS'nin cerrahi tedavisi en sık küçük ameliyatlardan biridir.Fleksör tenosinoviyumun histolojik çalışmaları inflamasyondan çok iskeminin başlattığı değişiklikleri destekler. Serbest oksijen radikali malondialdehit (MDA)'in serum ve doku seviyelerinin KTS'li hastalarda yüksek olduğu saptanmıştır. MDA'nın hem lokal hem de sistemik olarak yüksek düzeyleri, iskeminin başlattığı reperfüzyon hasarının KTS'nin semptomatolojisinde rol oynadığını düşündürmektedir. Fakat total antioksidan kapasite (TAK), total oksidatif durum (TOS) ve oksidatif stres indeksi (OSİ)'nin KTS hastalarındaki düzeyi ile ilgili herhangi bir çalışma yoktur.Harran Üniversitesi Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniğine başvuran ve mediyan sinir dağılımında parestezi öyküsü, gece veya gün içinde el ağrısı öyküsü, fizik muayene sırasında pozitif bulgular ve pozitif bir elektrofizyolojik muayene sonrası KTS tanısı konulan 43 hasta çalışmaya alındı. Yaş ve cinsiyet uyumlu 43 sağlıklı gönüllü kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Hastaların 38'inde (%88) bilateral KTS, 5'inde (%12) unilateral KTS saptandı ve hepsinde dominant ekstremite etkilenmişti. EMG bulgularına göre 31 hasta orta KTS (%72), 8 hasta hafif KTS (%18) ve 4 hasta ise ağır KTS (%10) olarak saptandı.Boston anketinin semptom şiddeti alt ölçeği ile dominant el sinir ileti hızı arasında ters yönde bir ilişki saptandı (p=0.033). Yani dominant el sinir ileti hızı azaldıkça hastanın semptomları da artıyordu. Boston anketinin semptom şiddeti alt ölçeği ile dominant el distal motor latans arasında aynı yönde bir ilişki saptandı (p=0.012). Motor tutulum arttıkça semptom şiddeti de artıyordu. Hastalarımızda sinir ileti hızı azaldıkça ve motor latans uzadıkça fonksiyonel kapasite azalmaktaydı.Oksidatif stres seviyelerinin belirlenmesi için plazmada total oksidan seviye (TOS) ve antioksidan kapasitenin belirlenmesi için total antioksidan kapasite (TAK) tam otomatik kolorimetrik yöntemle sonuç veren REL® Assay ticari kitleriyle çalışıldı. TOS/TAK oranı hesaplanarak oksidatif stres indeksi (OSI) bulundu.
Özet (Çeviri)
Carpal tunnel syndrome (CTS), an entrapment neuropathy of the median nerve at the wrist, is one of the most common peripheral nerve disorders with a population prevalence of 5.8% in women and 0.6% in men. Sensory symptoms like paraesthesia and numbness are predominate and nocturnal exacerbation is a classic feature. Though sometimes it has been considered as a trivial condition, it is a serious cause of disability. CTS is one of the disorders causing to most often lost of work-potantial. Surgical treatment by carpal tunnel decompression is one of the most common minor operations.Histological studies of the flexor tenosynovium support ischemia-induced changes rather than inflammation. Increased serum and tissue levels of malondialdehide, free oxygen radical have been detected in patients with carpal tunnel syndrome. It has been thought that both local and systemic elevated MDA levels show that ischaemia?reperfusion injury plays a role in the symptomatology of CTS. However, total antioxidant capacity (TAC), total oxidant status (TOS) and oxidative stress index (OSI) in patients with CTS have not been investigated previously.Subjects complaining pain and paraesthesia in median nerve region of hand who applied to Harran University Research Hospital Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic were examined. Forty-three patients diagnosed as CTS after the physical examination and electrophysiological findings included in the study. The mean age of patients was 43.30 ± 10.49 years. Totally 43 patients (38 female and 5 male) enrolled. Bilateral CTS in 38 (88 %) patients and unilateral CTS in 5 patients were detected. Dominant hand was involved in all patients. According to electrophysiological parameters of the dominant extremity, 8 (18%) patients had mild, 31 (72%) had moderate and 4 (10%) had severe CTS.Between symptom severity subscale of Boston questionnaire and dominant hand nerve conduction velocity found a negative correlation (p=0.033). When dominant hand nerve conduction velocity decreased, CTS symptoms were also increased. Between symptom severity subscale of Boston questionnaire and dominant hand distal motor latency found a positive correlation (p=0.012). When motor involvement increased, CTS symptoms were also increased. As nerve conduction velocity decreased and distal motor latency prolonged in dominant hand, the functional capacity was diminished in our patients.To detect oxidative stress levels total oksidant status (TOS) and total antioksidative capacity (TAC) with a full automatic colorometric method (REL® Assay Diagnostics) were studied. Taking the ratio of TOS to TAS oksidative stress index (OSI) were found.