Fibromyalji sendromunda aerobik egzersiz ve aerobik egzersizle birlikte kinesio taping tedavilerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
The comparison of effectiveness of aerobic exercise and aerobic exercise with kinesio taping treatments in fibromyalgia syndrome
  1. Tez No: 340833
  2. Yazar: BUMİNHAN SEFEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ŞENEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Çalışmanın amacı, Fibromyalji Sendromu (FMS) olan hastalarda semptomların ve depresyon düzeyinin azaltılmasında, fiziksel fonksiyonlar ile yaşam kalitesinin arttırılmasında aerobik egzersiz ve aerobik egzersizle birlikte kinesio taping tedavi yaklaşımlarının etkinliğinin araştırılmasının yanı sıra bu tedavi yaklaşımlarının birbirlerine olan üstünlüğünün değerlendirilmesidir. Çalışmaya 1990 Amerikan Romatoloji Birliği (ACR) FMS klasifikasyon kriterlerine göre FMS tanısı konan 40 hasta dahil edildi ve hastalar rastgele olarak iki eşit gruba ayrıldı. Birinci gruba 8 hafta süreyle aerobik egzersiz programı, ikinci gruba 8 hafta süreyle aerobik egzersizle birlikte 15 günlük kinesio taping programı uygulandı. Hastalar tedavi öncesi ve tedavi sonrasında Vizüel Analog Skala (ağrı, yorgunluk, sabah tutukluğu, uyku problemi), Fibromyalji Etki Sorgulaması, Beck Depresyon Ölçeği, Kısa Form-36 anketlerinin doldurulması ve hassas nokta sayımı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effectiveness of aerobic exercise and aerobic exercise with kinesio taping treatment approaches on reducing symptoms and level of depression, improving physical functioning and quality of life in patients with Fibromyalgia Syndrome (FMS) as well as to evaluate the superiority of each treatment over another. 40 patients with FMS according to American College of Rheumatology (ACR) 1990 criteria for the classification of FMS were included in this study and the patients were divided into two equal groups. We performed aerobic exercise program for 8 weeks to first group and aerobic exercise program for 8 weeks with kinesio taping for 15 days to second group. Patients were evaluated by the Visual Analogue Scale (pain, fatigue, morning stiffness and sleep problem), Fibromyalgia Impact Questionnaire, Beck Depression Inventory, Short Form-36 and total tender point score at baseline and after the treatment. Statistical tests were conducted at the 0,05 significance level for all outcome measures.