Diz osteoartrit hastalarında ayak biyomekaniğinin klinik ve pedobarografik değerlendirilmesi
The clinic and pedobarographic evaluation of foot biomechanics in patients with knee osteoartritis
- Tez No: 340843
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE CERRAHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Biz çalışmamızda diz osteoartritinin çeşitli evrelerindeki hastalarda ayak postürü ve yapısını klinik muayene ölçümleri, inklinometri ve pedobarografi ile değerlendirmeyi ve bulguların klinik ve radyolojik parametrelerle ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Amerikan Romatoloji Birliği (ACR) klinik ve radyolojik kriterlerine göre primer diz osteoartriti tanısı koyulan toplam 164 gönüllü hasta polikliniğe başvuru sırasıyla çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, hastalık süresi gibi demografik verileri kaydedildi. Kellgren-Lawrence evresine göre sınıflandırılan hastaların fizik muayene bulguları ve inklinometre ile ölçülen EHA ölçümleri kaydedildi. Hastaların ayak postürleri FPI ve AI ile değerlendirildi. Klinik değerlendirmede hastaların spesifik sağlık durumu WOMAC, fonksiyonel yetileri ise Lequesne indeksi kullanılarak değerlendirildi. Hastaların pedobarografik incelemelerinde statik ve dinamik plantar basınçları kaydedildi. Veriler SPSS 15.0 paket programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study we aimed to examine the posture and structure of the foot in patients with different stages of knee osteoarthritis by using the clinical measurement, inclinometer and pedobarography together with investigating the association between the findings and clinical-radiological parameters. Materials and Methods: 164 patients with the diagnosis of knee OA according to the American Colleague of Rheumatology (ACR) criteria were included in the study consecutively in outpatient clinic. Demographic data of the patients such as age, gender and BMI were recorded. The patients classified according to the Kellgren-Lawrence grading system, ROM measurements which were evaluated by inclinometer and the physical examination findings were recorded. The foot posture of patients was investigated by using FPI and AI. In clinical assessment the specific health statue was carried out by applying the WOMAC and functional assessment was evaluated by applying the Lequesne index. Both static and dynamic plantar pressures were recorded in pedobarographic studies of patients. The data were evaluated with SPSS 15.0 software.