Kalp kapak replasmanı yapılmış ve yapılmamış olan ağır aort ve/veya mitral darlık hastalarında yaşam kalitesi analizi
Quality of life questionnaire on mitral and aort stenosis with or without valvuler replacement
- Tez No: 340844
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR KEMAL TEZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Biz bu çalışmamızda aort veya mitral stenoz olup replasman yapılan ve yapılmayan hastalara EQ 5D ve EUROHIS anketleri uygulayarak genel sağlık algılarını ve yaşam kalitelerini ölçümlemeyi amaçladık. YÖNTEM: Celal Bayar Üniversitesi Kardiyoloji AD Ekokardiyografi Laboratuarına ve polikliniğine Ocak 2013-Mayıs 2013 tarihleri arasında başvuran 3 aydan daha eski kapak replasmanı yapılmış veya yapılmamış ağır mitral ve aort stenozlu (ekokardiyografi ile kapak alanı< 1.0 cm2 olan ve hesaplanan mean gradient aort kapak için >40 mmhg, mitral kapak için > 10 mmhg olan) hastaların yaşam kalitesini analiz eden anket uygulanmıştır. Hastaların medikal veya cerrahi olarak rutin takiplerinde uygulanan standart klinik protokollere araştırma kapsamında ek müdahale yapılmamıştır. Hastalara Avrupa sağlık etki ölçeği, Genel yaşam kalitesi ölçeği uygulanmıştır. BULGULAR: Aort ve mitral darlığı hastaları ayrı ayrı ele alınacak olursa; aort darlığı olan hastalarda kapak replasman operasyonunun yaşam kalitesi üzerine anlamlı fark yaratmadığı, benzer şekilde mitral darlığı olan hastalarda da kapak replasmanının yaşam kalitesi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark yaratmadığı görülmüştür. İstatistiksel olarak anlamlı kabul edilmese de EUROHIS toplam puanlarına her grup için ayrı ayrı bakıldığında en düşük puan ortalamasının ciddi mitral stenoz hastalarında (p:0,27), Eq5d toplam puanlarına bakıldığında ise en düşük puan ortalamasının aort kapak replasmanı yapılmış olan hastalarda (p:0,658) saptandığı görülmüştür. SONUÇ: Genel yaşam kalitesini ölçen iki anket kullanarak yaptığımız çalışmada kapak replasman operasyonunun hastaların algıladığı yaşam kalitesini bozduğu saptanmıştır. Ciddi mitral ve aort darlığı gibi yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyen hasta grubuyla karşılaştırdığımızda replasman yapılmış hastaların da benzer şekilde yaşam kalitelerinin bozulmuş olduğunun saptanması sonucuna dayanarak replasman yapılmış olan hastaların hem fonksiyonel kapasitelerinde, hem de algıladıkları yaşam kalitesinde beklenen düzelmenin olmadığı söylenebilir. Replasman yapılan ve yapılmayan hastaların yaşam kaliteleri benzer çıkmış olmakla beraber hesaplanan anket puanları ciddi mitral stenoz hastalarında daha düşük çıkmıştır. Çalışmaya alınan ciddi mitral stenoz hasta sayısının daha fazla olması durumunda replasman yapılan gruba göre istatistiksel olarak anlamlı fark beklenebilirdi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, we aimed to determine the measuring health related quality of life on mitral and aort stenosis with or without valvuler replacement by using EQ 5D and EUROHIS questionnaire METHODS: : In this study, total 114 patients, who applied to Celal Bayar University Faculties of Medicine, ecocardiography labarotuary and Clinics, in between January 2013 - May 2013 diagnosed with mitral and aort stenosis (valvuler area < 1.0 cm2, mean gradient for aort valve >40 mmhg, for mitral valve > 10 mmhg) with or without valvuler replacement were included. We did not change the standart medical or surgical treatment protocol during the study. We used the EQ 5D and EUROHIS quastionnaire for measuring health related quality of life. RESULTS:If patients with aortic and mitral stenosis will be discussed separately; in patients with aortic stenosis valve replacement operation made any significantly difference on quality of life, similarly there is no significantly difference in mitral stenosis. It is non significant but the minimum score on EUROHIS questionnaire is mitral stenosis patients(p:0,27) and the minimum score on EQ 5D questionnaire is aort valve replacment patients(p:0,658) CONCLUSION: In our study using two questionnaires that measure overall quality of life of patients undergoing valve repacement were perceived to impair the quality of life. Compared with aort and mitral stenosis, the valvuler replacement group similarly affects the health releated quality. We could not see the expected recovery on functional capacity in replacement group. It is non significant but the minimum score on EUROHIS questionnaire is mitral stenosis patients.