Adenoid dokuda m hücre ve dendritik hücrenin epitel bariyerinde yerleşimi
- Tez No: 340858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Histology and Embryology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Adenoid dokunun lenfoepiteli gelişmiş tight junctionları nedeni ile antijenler için iyi bir bariyer oluşturmaktadır. Adenoid doku nazofarenks ilişkili lenforetiküler doku (NALT) epitelyel bariyer fonksiyonu nedeni ile antijenden korunmada önemli olmanın yanında; M hücre ve dentritik hücrelerin antijen örneklemesi aracılı ile havayolu mukozasının bağışıklık yanıtında kritik rol oynamaktadır. M hücrelerin antijen absorpsiyonu, dendritik hücrelerin ise antijen örnekleme ve sunma işlevleri vardır. Bunun yanında CK20+ M hücrelerin sıkı bağ proteinlerine benzer proteinleri de bulunmaktadır. Epitel bariyer oluşumunda kilit yapı olan sıkı bağlar hem epitel hücreleri arasında hem de epitel hücreleri ile M hücre ve dendritik hücreler arasında görülür. Böylece M hücre ve dendritik hücre epitel bariyer bütünlüğü bozulmadan lumenden antijen örneklemesi gerçekleştirebilmektedir. Bu yapının astım, atopik dermatit ve alerjik rinit gibi alerjik hastalıklarda bozulduğu, epitel bariyer geçirgenliğinin arttığı, alerjen ve iritanların hava yollarında bazal tabakaya daha kolay ulaştığı gösterilmiştir. Trisellülin triselllüler sıkı bağ için bulunan ilk belirteçtir. Trisellüler sıkı bağlar dentritik hücreler için belki de en iyi penetrasyon noktasıdır. Ancak dentritik hücrelerin epitele penetrasyonu ve regülasyonunu daha iyi anlamamız için trisellülin üzerine ileri çalışmalar gerekmektedir. Adenoid epitelindeki TSLP (timik stromal lenfopoetin), dendritik hücrelerin aktivitesini etkileyerek inflamatuar hastalıkların oluşumunda kilit rol oynamaktadır. Bu çalışmaya Celal Bayar Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Biriminde adeneidektomi olan 80 çocuk alınacaktır. Adenoidektomi sırasında elde olunan adenoid dokudan histolojik örneklem yapılacak ve yaklaşık 1mm3 parça %10?luk formoline alınıp immunohistokimyasal yöntem ve ışık mikroskobi kullanılarak M hücre, dendritik hücre ve tight junction proteinleri boyanacaktır. Tüm çocuklara deri prik testi yapılarak alerjik olan ve olmayanlar arasında epitelyum bariyer ve bu bariyerle M hücre ve dendrtiik hücrenin ilişkisi incelenecektir. M hücrenin immünhistokimyasal boyanması için anti-CK20 ve anti class 2 beta tubulin antikoru, dendritik hücrenin boyanması için anti-CD1a ve anti-TSLP antikorları kullanılacaktır. Bu iki hücrenin trisellulin ile ilişkisinin gösterilmesi için Anti-Trisellulin antikoru ile epitel sıkı bağlarının gösterilmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The lymphoepithelium of adenoids has well-developed tight junctions that play an important role in the barrier function. Adenoid tissue nasopharyngeal lymphoreticular tissue (NALT) plays a critical role in immun response of the airway mucosa via antigen sampling by M and dendritic cells, as well as protection against antigens. M cells (membranous or microfold cells) are specialized for antigen uptake, and form a continuous barrier against a wide variety of exogenous antigens; dendritic cells take up transported antigens via M cells and present antigens for CD4+ T cells. also CK 20 + M cells remains proteins like tight junctions members. Tight junction molecules are expressed in both M cells and dendritik cells as well as epithelial cells, and various antigens may be sampled, transported, and released to lymphocytes through these cells while the integrity of the epithelial barrier is maintained. The destruction of this barrier structure in allergic inflammatory diseases such as asthma, atopic dermatitis, and allergic rhinitis may be associated with increase in permeability of allergens and various antigens. Tricellulin was the first marker of the tricellular tight junction identified in epithelial cells The tricellular tight junction may be a good penetration point for dentritic cells into the epithelium . Thus, further study of tricellulin may be important to understand the regulation of the penetration of dendritic cells into the epithelium. TSLP derived from the adenoid epithelium may affect the activity of dendritic cells in the epithelium and play a key role in inflammatory diseases. 60 children undergoing adenoidectomy in Celal Bayar University, Department of Otorhinolaryngology, will be included in the study. Approximate 1mm3 portion of adenoids in %10 solution of formaldehyde in water obtain after adenotonsillectomy, immunohistochemistry colour and ligth microscop will use for determine M cells, tight junction and dendritic cells proteins. Skin prick test will be performed in all children to identify the relationship between status of atopy and epithelial barrier, M cells, dentritic cells .Anti CK 20 and anti class 2 beta tubulin antibodies will be used for histological staining of M cells; similary anti TSLP antibody and anti CD10 antibody will be used to stain for dentritic cells. Anti tricellulin antibody and tight juncions used to determine the relationship between these two cells and tricellulin.