Kronik Adenoidit ve Tonsilit ile Adenoid ve Tonsil Hipertrofisinde Apoptoz,
The Role of apoptosis in Chronic Adenoiditis-Tonsillitis and Adenotonsillar Hypertrophy
- Tez No: 359177
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Waldeyer halkasını oluşturan mukozal lenfoid doku, çeşitli mikroorganizmalar için havayolunun ilk savunma alanıdır. Pek çok mikroorganizma bu dokuyu enfekte ederek, tekrarlayan enfeksiyonlara neden olmaktadır. Kronik adenotonsilit, tonsil ve adenoidlerin rekürren, akut ya da subklinik enfeksiyonlara bağlı olarak oluşan persistan enflamasyonudur. Adenoid ve palatal tonsillerin rekürren ve kronik enfeksiyonu, lenfoid dokunun hipertrofisiyle sonuçlanır. Apoptoz, lenfoid dokuda lenfositler arasındaki dengeyi sağlayan önemli bir süreçtir. Bu çalışmanın amacı, tonsil ve adenoidlerin kronik enfeksiyon halinde ya da hipertrofisinde apoptozun rolünü ortaya çıkarmaktır. Kronik adenoditi ve adenoid hipertrofisi olan 46 hastaya adenoidektomi, kronik tonsiliti ve tonsil hipertrofisi olan 43 hastaya tonsillektomi ameliyatı yapılıp, spesimenler immunohistokimyasal olarak apoptoz açısından incelenmiştir. Adenoid ve tonsiller büyüklüklerine göre derecelendirilmiş olup, apoptotik hücreler ,tonsil ve adenoidin histolojik olarak tanımlanmış alt mikrokompartanlarında farklı 3 mikroskopik alanda sayılarak ortalaması alınmıştır. İmmünohistokimyasal boyamaların sonucunda, hipertrofik ve hipertrofik olmayan kronik enfekte dokularda apoptoz miktarları açısından karşılaştırılmış, adenoidlerde iki grup arasında apoptoz açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmıştır (p0.05). Bu bulgular ışığında, adenoid patolojilerinde apoptozun etkin rol oynadığı, tonsil hipertrofisi ya da atrofisinde apoptozun etkisinin olmayabileceği sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
Waldeyer ring, forming the mucosal lymphoid tissue, is the first line of defense to the microorganisms in the respiratory tract. These microorganisms cause recurrent infections of the lymphoid tissue. Chronic tonsillitis and adenoiditis is the persistent inflammation of the tissue that occurs due to recurrent, acute or subclinical infection. The recurrent and chronic inflammation of adenoid and palatine tonsils sometimes results in hypertrophy. Apoptosis provides an important balance between lymphocytes in lymphoid tissue. The aim of this study is to investigate the role of apoptosis in the pathogenesis of adenotonsillar diseases. 46 patients who had chronic adenoiditis and adenoid hypertrophy underwent adenoidectomy and 43 patients with chronic tonsilitis and tonsillar hypertrophy underwent tonsillectomy. The specimens were examined immunohistochemically. Adenoids and tonsils were evaluated for apoptosis and assembled into groups according to their size. Apoptotic cells were counted in 3 different microscopic fields and their average was taken for every microcompartment. As a result of immunohistochemical staining, specimens were compared for their apoptotic cell rate. The difference between adenoidectomy groups is statistically significant (p0.05). In the light of these findings, it was concluded that apoptosis played role in the pathogenesis of adenoid diseases, and that apoptosis appeared to have no effect on the pathogenesis of tonsillar hypertrophy and atrophy