Ötiroid nodüler guvatrı olan hastalarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Quality of life the patients who have euthyroid noduler goiter
- Tez No: 340861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ATMACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, ötiroid nodüler guvatrı olan hastalar ile ötiroid nodüler guvatrı olmayan sağlıklı bireylerin yaşam kalitelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada fizik muayene sırasında tiroid bezinde nodül veya nodül şüphesi olan hastalardan tiroid fonksiyon testleri ve tiroid USG istenmiştir. Tiroid fonksiyon testleri normal (ötiroid) ve USG?de nodül saptananlar hasta grubuna alınmıştır (n=30). Fizik muayenede şüpheli nodülü olan kişilerden ötiroid olup da USG?de nodül saptanmayanlar ise kontrol grubu olarak alınmıştır (n=30). Ötiroid nodüler guvatrlı hastalarda nodüllerin yaşam kalitesi üzerine etkisinin hastanın depresyon ve anksiyete varlığından etkilenip etkilenmediğini göstermek için Beck Depresyon ve Beck Anksiyete ölçekleri kullanılmıştır. Yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla kısa form-36 anketi (SF-36) uygulanmıştır. SF-36?nın yüksek skorları yaşam kalitesindeki iyilikle ilişkilidir. Tiroid hastalığı, diyabetes mellitus, obezite, böbrek ve karaciğer hastalıkları olan veya diğer kronik hastalıkları olanlar çalışmaya alınmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the life quality of patients who have euthyroid nodular goiter and healthy individuals who do not have euthyroid nodular goiter. The patients who were found to have nodule on their thyroid gland or who were suspected to have a nodule during physical examination were asked to have thyroid function tests and thyroid USG. The patients whose thyroid function tests were normal (euthyroid) and whose USG showed nodule were included in the patient group (n=30). Among the patients whose physical examination showed suspicious nodule, the ones who were euthyroid with no nodule detected in their USG were included in the control group (n=30). Beck Depression and Beck Anxiety Scales were used to show whether the effect of nodules on the life quality of patients who had euthyroid nodular goiter was affected by the presence of depression and anxiety in the patient. In order to evaluate the quality of life, Short Form-36 Health Survey (SF-36) was conducted. High scores of SF-36 are associated with a good quality of life. The patients who had thyroid disease, diabetes mellitus, obesity, kidney and liver diseases or other chronic diseases were not included in the study.