Deneysel miyoglobinürik akut böbrek yetmezliğinde baicalinin etkileri
The effects of baicalin on myoglobinuric acute renal failure in rats
- Tez No: 340881
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Miyoglobinürik akut böbrek yetmezliğinin patofizyolojisinde nitrik oksit ve reaktif oksijen metabolitlerinin önemli rol oynadığı bildirilmektedir. Bizde çalışmamızda antioksidan etkisi olan Baicalinin, miyoglobinürik ABY?nin sıçan böbreklerinde yol açtığı hasara karşı antioksidan, histopatolojik ve böbrek fonksiyonları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçladık. Çalışmamızda 1. ve 2. grupta 8?er adet; 3. ve 4. gruplarda 10?ar adet olmak üzere toplam 36 adet 150-200 gram ağırlığında erkek Spraque Dawley sıçan kullanıldı. 1. ve 2. grup sıçanlar im fizyolojik serum (FS), diğer gruplar im. gliserol enjeksiyonundan 24 saat önce susuz bırakıldı. 1. ve 2. grup sıçanlara FS, 3. ve 4. gruplardaki sıçanlara % 50?lik gliserol solusyonundan 8 ml/kg?a göre bulunacak toplam hacim eşit miktarlarda her iki arka bacak kaslarına im enjekte edildi. 1 saat sonra 1. ve 3. gruba ip FS, 2. ve 4. gruba 200 mg/kg dozunda ip baicalin verildi. Deneklere enjeksiyon yapıldıktan sonra metabolik kafeslere alınarak 24 saatlik idrarları toplandı. Gliserol enjeksiyonundan 24 saat sonra sıçanlar anestezi altında kanları ve her iki böbreği alınarak, sakrifiye edildi. Çalışmamızda 1. ve 3. grup parametreleri karşılaştırıldığında; böbrek dokusunda MDA düzeyi ve NO; serumda üre, kreatinin, potasyum ve NO düzeyleri, ALT, AST ve CK aktiviteleri, fraksiyonel sodyum atılımında 3. grupta anlamlı bir artma gözlendi, idrarda kreatinin, NO ve kreatin klirensinde ise 3. grupta anlamlı bir azalma gözlendi (p< 0.017). 3. grup ve 4. grup parametreleri karşılaştırıldığında; böbrek NO düzeyi ve GSH düzeyinde anlamlı biz azalma gözlendi. Diğer parametreler arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı görüldü.Bu sonuçlar göz önüne alındığında baicalinin MABY?deki koruyucu etkisini belirlemek için, doz ve verilme sürelerinde yapılacak düzenlemeler ile daha kapsamlı çalışmaların yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Myoglobinuric acute renal injury is a uremic syndrome which develops due to damage of skeletal muscle. It was demonstrated that free radicals and nitric oxide play an important role in pathogenesis of myoglobinuric acute renal injury. In this study, we aimed to investigate the effects of baicalin on myoglobinuric acute renal injury that has been reported to have some antioxidant, antiinflammatory, antiviral, antibacterial properties. In our study, 36 male Spraque Dawley rats, 150-200 grams in weight, were used. The rats were deprived of water for 24 hours before injection. 1st and 2nd groups were injected with physiological serum, 3rd and 4th groups were injected with intramuscular 50 % glycerol 10 ml/kg. One hour later, 1st and 3rd groups received ip FS and 2nd and 4th groups have taken 200 mg/kg baicalin. 24 hours after the glycerol injection, the blood samples and kidneys of the rats were taken under the anesthesia. In our study, we found that levels of urea, creatinine, potassium, NO, ALT, AST and CK in serum samples, MDA and NO in renal tissue and fractional excretion of sodium were increased in 3rd group when it?s compared with the 1st group. Levels of creatinine, NO and creatinine clearance in urine samples were statistically significant reduced 3rd group when compared with the 1st group. The findings of our study showed that while the group 4 compared to group 3, the kidney NO levels and GSH levels were significantly decreased. There were no significant differences between other parameters. In this results, we can conclude that the possible protective effect of baicalin in myoglobinuric acute renal injury need to be further investigation with the regulation on the dose and application periods.