Koroner arter hastaliğinda anjiyotensinojen M235T ve T174M gen polimorfizimlerinin araştirilmasi
Investigation of angiotensinogen M235T and T174M gene polymorphisms in coronary artery disease
  1. Tez No: 340882
  2. Yazar: BİLGE EREN YAMASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK GÜLYAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Koroner Arter Hastalığı (KAH), multifaktöriyel bir hastalık olup hem çevresel hem de genetik faktörler etyolojisinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, KAH?ın patogenezine katkıda bulunan aday genleri çalışmak, KAH?ın etyolojisinin anlaşılmasına yardımcı olabilir. Anjiyotensinojen (AGT)?deki değişiklikler, güçlü bir damar daraltıcı etkiye sahip olan anjiyotensin-II ve plazmadaki AGT seviyelerinin değişimine sebep olduğundan, bu genin varyantlarının da KAH?ın patogenezinde rol oynayabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, KAH tanısı alan hastalarda AGT geninin M235T ve T174M gen bölgelerindeki polimorfizimlerin KAH ile ilişkisinin araştırılması ve KAH?a yol açtığı düşünülen olası risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, yaşları ve cinsiyetleri eşleşen 214 KAH hastası ve 200 kontrol alındı. M235T ve T174M gen polimorfizimlerini belirlemek için Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) ve Restriksiyon Fragment Uzunluk Polimorfizmi (RFLP) yöntemleri uygulandı. PZR ürünleri %2?lik agaroz jelde yürütülüp, etidyum bromür (EtBr) ile boyanarak ultraviyole (UV) ışık altında incelendi ve daha sonra RFLP yöntemi ile gen polimorfizimleri tespit edildi. Ki-kare testi kullanılarak gen polimorfizimleri ile KAH arasındaki ilişki araştırıldı ve çoklu lojistik regresyon kullanılarak KAH için risk faktörleri belirlendi. M235T için genotip dağılımları arasında TT polimorfizmi, hastalarda kontrollere göre anlamlı derecede yüksek bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease (CAD) is a multifactorial disease which plays an important role in the etiology of both environmental and genetic factors. Therefore, study of candidate genes that contribute to the pathogenesis of CAD can help us to understand the etiology of CAD. Because of changes in angiotensinogen (AGT) lead to changes in Angiotensin II which is a potent vasoconstrictor and plasma levels of AGT, variants of this gene is thought to play a role in the pathogenesis of CAD. In this work, we aimed to study the association between AGT M235T/T174M gene polymorphisms and CAD. Moreover, we intend to determine the possible risk factors that cause CAD. The study included 214 cases with CAD and 200 age and sex matched controls. Polymerase Chain Reaction (PCR) and Restriction Fragment Length Polymorphism (RFLP) methods are used to detect M235T and T174M gene polymorphisms. PCR products are run on 2% agarose gel, stained with ethidium bromide (EtBr), and then examined under ultraviolet (UV) light. After that, RFLP method is used to detect gene polymorphisms. Chi-square test was used to investigate the relationship between gene polymorphisms and CAD. Also, a multiple logistic regression is used to identify risk factors for CAD. For M235T, TT polymorphisms were significantly higher in patients compared to controls (p0.05).