A comparison of spatial modulation and spatial multiplexing systems in multipath fading channels
Çok yollu sönümlemeli kanallarda uzamsal kipleme ve uzamsal çoğullama sistemlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 340960
- Danışmanlar: DOÇ. ALİ ÖZGÜR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, uzamsal çoğullama, uzamsal kipleme ve çoklu aktif uzamsal kipleme gibi çoklu anten aktarım teknikleri çok yollu sönümlemeli kanallarda karşılaştırılmıştır. Semboller arası girişimin oluştuğu kanallar için optimum kestirim algoritması olan Ungerboeck gözlemi tabanlı en büyük olabilirlikli dizi kestirimi (MLSE) yöntemi belirtilen çoklu anten tekniklerine uygulanmıştır. Monte Carlo simülasyonları ile yapılan performans analizleri ve önerilen alıcı yapılarının hesaplama karmaşıklığının kıyaslanması, uzamsal kiplemenin en düşük karmaşıklığa sahip olduğunu ve düşük spektral verimliliklerde klasik uzamsal çoğullama sistemlerine alternatif olabileceğini göstermiştir. Ancak uzamsal kiplemenin performansı artan spektral verimlilikler için kötüleşmeye başlamaktadır. Bu durumda, çoklu aktif uzamsal kipleme, uzamsal çoğullama için düşük karmaşıklığa sahip bir alternatif olmaya devam etmektedir. Azaltılmış durumlu optimal altı kestirim algoritması olan Ungerboeck gözlemi tabanlı gecikmeli karar geribildirimli dizi kestirimi (DDFSE) yöntemi de belirtilen çoklu anten tekniklerine uygulanmıştır. Monte Carlo simülasyonları ile yapılan başarım analizleri DDFSE yönteminin kullanıldığı durumda hata yayılımının uzamsal çoğullama ve kipleme arasındaki başarım farkını arttırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, multiple antenna transmission techniques like spatial multiplexing, spatial modulation and multiple active spatial modulation are compared in multipath fading channels. Maximum likelihood sequence estimation (MLSE) based on the Ungerboeck observation model is the optimal operation for intersymbol interference channels and applied on the mentioned multiple antenna transmission strategies. The performance analysis based on Monte Carlo simulations and comparison of the computational complexity of the studied receiver structures showed us that spatial modulation has the lowest complexity and it can be an alternative to classical spatial multiplexing systems for low spectral eciencies. But performance of spatial modulation starts to deteriorate for higher spectral eciencies. In this case, multiple active spatial modulation is still a low complexity alternative for spatial multiplexing. Delayed decision feedback sequence estimation (DDFSE) based on the Ungerboeck model which is a suboptimal reduced state detection algorithm is also applied to these multiple antenna techniques. The performance analysis based on Monte Carlo simulations reveals that error propagation in DDFSE exacerbates the performance di erence between spatial multiplexing and modulation.